Yerli Aşıda Faz-2 Müjdesi! Olumlu Veriler Elde Edilmeye Başlandı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Yerli Aşıda Faz-2 Müjdesi! Olumlu Veriler Elde Edilmeye Başlandı

SAĞLIK

29 Ocak 2021 Cuma 11:56:40

Yerli Aşıda Faz-2 Müjdesi! Olumlu Veriler Elde Edilmeye Başlandı

Koronavirüs salgını tüm dünyayı ikinci dalga ile yeniden esir aldı. Salgının önüne geçilmesi için bir çok ülkede aşı çalışmaları devam etmekte. Koronavirüsle mücadelede yerli aşı konusunda güzel haberler geldi. Türkiye’de 4’ü insan deneyleri aşamasında olan 17 yerli aşı çalışması yürütülüyor. Uzmanlar, “Bildiğimiz aşı geliştirme yöntemlerinin tamamı yerli aşı çalışmaları kapsamında uygulanıyor” dedi. Peki yerli koronavirüs aşısı ne zaman çıkacak? Yerli aşı gelişmeleri ne durumda?

Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın duyurduğu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da bizzat laboratuvarlarına kadar giderek birçoğunu yakından takip ettiği yerli koronavirüs aşı çalışmalarında güzel gelişmeler var. Bahar ayları için öngörülen yerli aşı takviminde artık Şubat’a yaklaştığımız bu günlerde olumlu veriler elde edilmeye başlandı.

YERLİ AŞIDA FAZ-2’DE YER ALACAK GÖNÜLLÜLER BELİRLENMEYE BAŞLANDI

Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede yürütülen çalışmalar, diğer hastalıklara yönelik yerli ve milli aşıların üretilmesi için de zemin oluşturuyor. Covid-19 ile mücadele kapsamında, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) desteğiyle sürdürülen 17 yerli aşı çalışması bulunuyor. Bu gelişmeler ışığında çalışmaları yakından takip edilen yerli koronavirüs aşı çalışmalarından Faz-2 müjdesi geldi.

Erciyes Üniversitesi tarafından yürütülen inaktif Kovid-19 aşısı çalışmalarında, Faz-2 aşamasında yer alacak gönüllülerin belirlenmesi ve sağlık kontrollerinin yapılması sürecine başlandı.

 

3 İNAKTİF AŞI ÇALIŞMASI İNSAN DENEYLERİ AŞAMASINDA

Faz-2 kapsamındaki aşılamaya da en geç şubatta başlanması ve bu aşamanın 2 ay içinde tamamlanarak Faz-3’e geçilmesi hedefleniyor. Ayrıca 3 inaktif aşı çalışması Faz-1 insan deneyleri aşamasında bulunuyor. Bunun yanında 3 inaktif, 2 adenovirüs ile virüs benzeri parçacık (VLP) temelli Kovid-19 aşısı çalışmalarında klinik öncesi aşama bitti. Diğer yerli aşı çalışmaları, klinik öncesi safhada bulunuyor.

 

“HER AŞI HER HASTALIK İÇİN UYGUN OLMAYABİLİR”

Hacettepe Üniversitesi Aşı Enstitüsü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sezer Okay, yerli aşı çalışmalarının sayısı ve çeşitliliğinin önemine dikkat çekerek, “Bildiğimiz aşı geliştirme yöntemlerinin neredeyse tamamı yerli aşı çalışmaları kapsamında uygulanıyor. Bu ülkemiz için bir zenginlik. Farklı yöntemlerle geliştirilen aşıların etkililiklerinde değişiklikler olabilir. Her aşı çeşidi her hastalık için uygun olmayabiliyor. Kovid-19 yeni bir hastalık olduğu için hangi aşının daha etkili olacağı konusunda da yüzde 100 netlik yok. Piyasaya çıkan inaktif, mRNA aşıları var. Bunların etkililikleri farklı düzeylerde oluyor. Ülkemizdeki yerli aşı çalışmaları bu anlamda zenginlik taşıyor” diyerek yerli aşının önemini vurguladı.

Doç. Dr. Semra Aydın ise “Kovid-19 aşılarının üretimine ilişkin çalışmalar, tecrübe kazandığımız, altyapılarımızı oluşturduğumuz, deneyimli personel yetiştirdiğimiz sürecin oluşmasını sağlıyor. Bu süreç, ileride yeni aşıların üretiminde ya da Sağlık Bakanlığının çocukluk çağı veya erişkin aşılama takvimlerindeki aşıları yeniden ülkemiz bünyesinde, yerli ve milli olarak üretmek için avantajlar sağlayacak” dedi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı