Yeni Bir Diyet Modeli
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Yeni Bir Diyet Modeli

SAĞLIK

8 Şubat 2020 Cumartesi 15:26:59

Yeni Bir Diyet Modeli

Dönem dönem kilo verme uğraşlarına girenlere yeni bir diyet modeli sunalım. Hepimizin ortak sorunlarından biri de fazla kilolarımızdır. Ne kadar kafaya takmamaya çalışsak da bir an gelir o yağlar gözümüze batar.

Dönem dönem kilo verme uğraşlarına girenlere yeni bir diyet modeli sunalım. Hepimizin ortak sorunlarından biri de fazla kilolarımızdır. Ne kadar kafaya takmamaya çalışsak da bir an gelir o yağlar gözümüze batar. İşte o an diyete başlarız. Ancak çoğu zaman istikrarlı olacağı düşünülen o diyet birkaç gün sonra yerini bir lokmadan bir şey olmazlara bırakır. Çünkü bilinen diyetler, insanların yememesi üzerine kurulmuş, adeta boğazlarına kelepçe takıp dolaştırılan bir moda bürünmüş programlarla dolu. İşte bu tarz bir diyete insanlar çok dayanamıyor ve pes ediyor.

Şimdi öyle bir diyet modeli var ki, bırakmanız için bir neden olacağını düşünmüyorum. Yeni başlayanlar için 2 gün tek öğün diyeti hakkında bilgilere bakalım.

2 Gün Tek Öğün Diyeti Nedir?

2 gün tek öğün diyeti nedir sorusunun belki de cevabını bile vermeye gerek yoktur. Ancak detaylar burada önem arz ettiği için o kısımlara bakmamız gerekiyor. Bu diyet, bildiğiniz yöntemleri barındırmıyor. 2 gün tek öğün diyetinde, haftanın herhangi iki günü düşük kalorili tek öğünlü olacak şekilde o günü geçirmeniz gerekiyor. Burada ki kilit nokta bu iki günü haftaya orantılı olarak bölerek yapmak gerekiyor. Yani Salı ve Cuma gibi arada boş günler olacak şekilde planlamalısınız. Bu günlerde kalori miktarını 500-800 arasına düşürüp, dilediğiniz kadar su ve bitki çayı tüketebilirsiniz. Kahve tüketimini de sınırlı tutmakta fayda var.

Belki gün boyu ibaresi duyanların gözü biraz korkmuş olabilir. Bunun içinde diyeti biraz daha esnetebilirsiniz. Mesela; 8 saatlik kısımda normal beslenmenizi yapar, geri kalanda da o sıvı gıdaları istediğiniz gibi tüketebilirsiniz. Tabi ki bu 8 saatlik dilimde asla aşırıya kaçmamak gerekiyor. Yoksa yaptığınızın hiçbir değeri kalmaz. Eğer bunları adım adım yükseltirseniz en son 3 gün tek öğün beslenme diyetine geçeceksiniz. Birazcık sabırla inanın bu diyetin faydasını görürsünüz.

Diyeti, Spor ile Birleştirmek Gerekir

Beslenme hakkında bilgiler veriyoruz ama işin kilit noktası kesinlikle spordur. Biz ne kadar yemeğe ve kalorilere dikkat edersek edelim, sporu bu işin içine sokmazsak verimli ve kaliteli bir sonucu kısa sürede almamız imkansız duruyor. Hızlı kilo vermek istiyorsanız diyeti, spor ile birleştirmek gerekir. Sporu, diyet yapalım yapmayalım hayatımıza bir şekilde oturtmamız gerekiyor. Günlük en az 7.000 adımı atmalıyız. Bu diyet sayesinde sosyal hayatınızdan komple ve bir anda kopmuyorsunuz. Sadece kurallı bir şekilde hayatınızı idame ettirip, aynı zamanda da normal yaşantınıza devam ediyorsunuz. Bu sayede de diyetten sıkılıp bırakmanız söz konusu bile olmuyor.

Kahve ile Diyet İlişkisi

Kahve ile diyet ilişkisine geçmeden önce kahvenin o etkin olduğu kısımlara bir göz atalım. Kahve, toplumumuz için çaydan sonraki en önemli içecektir. Hatta bazıları bu önemi abartarak, aşırı bir tüketim içine girebiliyor. Kahvenin normal şartlarda bir zararı yok. Sadece kavrulmada oluşan akrilamid maddesi ve içindeki kafein nedeniyle aşırı tüketimlerde sorun oluşturabilir. Kahve, fiziksel performansın artmasına katkısı olduğu kanıtlandı. Enerjiyi yükselterek konsantrasyonu da arttırdığı biliniyor. Beynimizi uyarması ile dinç ve uyanık tutuyor. Sadece beynimize olumlu etkileri yok tabi. Ruhen de depresif hali azaltıp, mutluluk hissini arttırıyor. Şimdi ise kahvenin diyet ilişkisine bakalım.

Çok tüketilmemek kaydı ile içilen kahve, eser miktarda tok tutma özelliğine sahip. Bu sayede kalorili yiyeceklere yönelmemizi engelliyor. İçindeki kafein sayesinde de hem bizi dinç tutuyor hem de metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımın arttırıyor. Karaciğer yağlanmasına etkisi olması bakımından da sağlık için ve diyetimize yardımcı olması için kullanmakta fayda görülüyor. Ancak kahve seçeneğinizi Türk kahvesinden yana kullanırsanız avantajlı olursunuz. Hazır kahvelere oranla Türk kahvesi kafeini bünyesinde % 50 daha az barındırıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı