Vücuttaki Potasyum Düşüklüğü ve Belirtileri Nelerdir? Hangi Besinler Potasyum Açısından Zengindir?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Vücuttaki Potasyum Düşüklüğü ve Belirtileri Nelerdir? Hangi Besinler Potasyum Açısından Zengindir?

SAĞLIK

9 Şubat 2020 Pazar 13:21:02

Vücuttaki Potasyum Düşüklüğü ve Belirtileri Nelerdir? Hangi Besinler Potasyum Açısından Zengindir?

Potasyum vücutta yeterli miktarda bulunması gereken önemli minerallerden biridir. Su ve mineral dengesinin korunmasına da yardımcı olur. Potasyum sayesinde, tuzdan alınan sodyumun ödem oluşmasındaki etkilerini dengelemede de önemli rol oynar.

Potasyum vücutta yeterli miktarda bulunması gereken önemli minerallerden biridir. Su ve mineral dengesinin korunmasına da yardımcı olur. Potasyum sayesinde, tuzdan alınan sodyumun ödem oluşmasındaki etkilerini dengelemede de önemli rol oynar. Vücut potasyumu kendi kendine üretmediği için alınması gereklidir. Bu yüzden yediğimiz besinlerde potasyum olup olmadığı ve hangi besinlerin potasyum ihtiyacımızı karşıladığı da önem arz etmektedir. Potasyum vücutta gerçekten önemli bir yere sahiptir. Potasyum, tansiyonu düzenlemesinden kan şekerinin düzenlenmesine, kas problemlerini azaltmasından kalp sağlığına ve böbrek taşı oluşumunu engellemesinden felç oluşumunu önlemeye kadar birçok faydası bulunmaktadır. Yediğimiz bazı meyve ve sebzeler potasyum açısından zengindir. Peki potasyum düşüklüğünde vücudumuzdaki belirtileri nelerdir?

Potasyum Düşüklüğü ve Belirtileri

Kendini, herhangi bir işte çalışıp yorulmanın dışında durup dururken devamlı yorgun hissetmek potasyum düşüklüğünün belirtilerindendir. Vücut potasyum eksikliğinde kaslarda kramplar oluşmakta ve halsizlik gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. Bunun yanında kanda meydana gelen plakaların oluşmasına bu da kaslarda karıncalanmalara neden olmaktadır. Potasyum eksikliği bulantı ve kusma, vücutta magnezyum azalması, kahvenin aşırı tüketilmesi, kabızlık ilacının fazla alınması sonucunda meydana gelmektedir.

Potasyum eksikliğinin önemli belirtilerinden biri kalp çarpıntısıdır. Vücuttaki aşırı su kaybından dolayı kalp atışları düzensiz olmaktadır. Kabızlık, yüksek tansiyon, iştahsızlık, saçlarda dökülmeler, kaslarda güç azalması potasyum düşüklüğünün başlıca belirtilerindendir. Bu belirtileri hissetiğimizde mutlaka doktorumuza danışmakta fayda vardır.

İnsanlar potasyumu günlük yedikleri gıdalardan almaktadır. Bunlar arasında en önemli ve potasyumca zengin gıdalar domates, haşlanmış patates, muz, kivi, hurma, avokado, kuru kayısı, nar, ıspanak, havuç, portakal, pancar ve fındıktır. Potasyum içeren bazı balıklarda vardır. Bunlar alabalık, morina, kaya balığını sayabiliriz.

İnsanlar bu konuda yediklerine dikkat etmeli, düzenli beslenmeli ve aldıkları gıdalarda hangi minerallerin olup olmadığını ve bu minerallerin ve vitaminlerin ne gibi faydalara sahip olduğunu bilmelidirler. Özellikle potasyumun ne kadar önemli olduğunu sağlığımız açısından ne kadar önem arz ettiğini bilirsek vücudumuza iyilik etmiş olacağız.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı