Uzman İsimden Flaş İddaa: İnsanlık Covid-19’dan daha kötü salgınlar görecek
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Uzman İsimden Flaş İddaa: İnsanlık Covid-19’dan daha kötü salgınlar görecek

SAĞLIK

24 Aralık 2020 Perşembe 08:47:05

Son Güncelleme: 24/12/2020 08:50:48

Uzman İsimden Flaş İddaa: İnsanlık Covid-19’dan daha kötü salgınlar görecek

1976’da Ebola virüsünü keşfeden Profesör Jean-Jacques Muyembe Tamfum, insanlığın Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarından çıkan bilinmeyen sayıda yeni ve potansiyel ölümcül virüsle karşı karşıya bulunduğunu söyledi. Koronavirüs’ten daha büyük salgın geliyor…

1976’da Ebola virüsünün keşfedilmesine yardımcı olan ve o zamandan beri Afrika’da ortaya çıkan yeni patojenleri araştıran Profesör Jean-Jacques Muyembe Tamfum’a göre, insanlık Afrika’nın tropikal yağmur ormanlarından çıkan bilinmeyen sayıda yeni ve potansiyel olarak ölümcül virüsle karşı karşıya kalıyor. Tamfum, “Şimdi yeni patojenlerin ortaya çıkacağı bir dünyadayız. İnsanlar yeni tip corona virüs salgınından daha fazlasına hazır olmalı” açıklamasını yaptı.

Ebola’yı keşfeden doktor: “İnsanlık Covid-19’dan daha kötü salgınlar görecek.“ 1970’li yıllarda genç bir araştırmacı olan Muyembe, hastaların yaklaşık yüzde 88’inin ölümüne neden olan gizemli bir hastalığın kökenini tespit etmek için alınan kan örneklerini Belçika ve ABD’deki laboratuvarlara yolladı. O zamanlar Zaire olarak bilinen hastalık daha sonra “Ebola” adını aldı.

 

“YENİ TİP KORONAVİRÜSTEN DAHA KÖTÜ SONUÇLARI OLABİLİR”

Muyembe, daha birçok zoonotik hastalığın (hayvanlardan insanlara atlayan) geleceği konusunda uyardı. Yeni tip corona virüs, sarı humma, çeşitli grip türleri, kuduz, AIDS, bruselloz ve Lyme hastalığı, genellikle bir kemirgen veya böcek gibi bir vektör aracılığıyla hayvanlardan insanlara geçen hastalıkları oluşturuyor. HIV bir şempanze türünden insanlara atladı ve dünya çapında bir salgına dönüştü.

Bununla birlikte Muyembe, gelecekteki salgınların yeni tip corona virüs pandemisinden daha kötü sonuçlara neden olacağını düşündüğünü vurguladı.

 

EKOLOJİK YIKIM VE VAHŞİ YAŞAMIN SONUCU

Bilim insanları, artan virüs sayısının büyük ölçüde ekolojik yıkım ve vahşi yaşam ticaretinin bir sonucu olduğunu ifade ediyor.. Büyük hayvanların habitat alanları zarar gördüğü için onlar tarafından avlanan fareler, yarasalar ve böcekler hayatta kalmaya devam ediyor. İnsanlarla yaşam alanları yakınlaştığı için sahip olduğu hastalıklar insanlara atlıyor ve durum yeni salgınlara neden oluyor.

Uzmanlar, yaygın olarak Afrika’da görülen Ebola salgınlarının nedeninin ise yağmur ormanlarına yapılan ağır insan saldırısı olduğunu düşünüyor. 2017 yılında yapılan bir çalışmaya göre, araştırmacılar uydu verilerini kullanarak 2001 ile 2014 yılları arasında Orta ve Batı Afrika’daki yağmur ormanı biyomunun sınırları boyunca yer alan 27 Ebola salgınının 25’inin yaklaşık iki yıl önce ormansızlaşma yaşanan yerlerde başladığını ortaya koydu.

 

VİRÜSLERİN ERKEN TESPİTİ İÇİN ÇAĞRI

Japonya, ABD, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Birliği, STK’lar, vakıflar ve akademik kurumlar dahil olmak üzere diğer uluslararası bağışçılardan gelen hibelerle finanse edilen INRB’de Kongo Demokratik Cumhuriyeti’nin ulusal tıbbi araştırma kuruluşu çalışanı Muyambe, “Afrika’da yeni bir virüsün ortaya çıkması, bunun tüm dünyayı etkileyeceği anlamına gelir. Ancak bu virüs erken tespit edilirse, dünyanın hastalığa karşı yeni stratejiler geliştirmesi için fırsat olacaktır” dedi. Muyambe, ayrıca virüslerin erken tespiti için hükümetlerin ve kurululuşların bilim laboratuvarlarına yatırım yapmasının öneminli olduğunu vurguladı.

Diğer taraftan Muyambe, yıllardır yarasalarda onlarca yeni corona virüsün keşfedildiğini ancak bir tanesi tüm insanlığı tehdit edene kadar politikacıların ve yatırımcıların bu durumu önemsemediğini ifade etti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı