Türkiye'de Tarihi Hafta! 10 bin kişi Aşılandı. Sonuçlar Açıklandı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Türkiye’de Tarihi Hafta! 10 bin kişi Aşılandı. Sonuçlar Açıklandı

SAĞLIK

14 Ocak 2021 Perşembe 11:49:20

Türkiye’de Tarihi Hafta! 10 bin kişi Aşılandı. Sonuçlar Açıklandı

Türkiye korona virüsle mücadele de kritik haftaya giriyor. Çin’den gelen korona virüs aşısının Türkiye’deki faz 3 çalışmalarında sona gelindi. Ön rapora göre şu ana kadar aşılanan 10 bin kişiden sadece 34’ü korona virüse yakalandı. Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, ‘Çok az kaldı. 10 bini geçtik zaten 13 bine ulaşmamız bekleniyordu.‘ dedi.

Türkiye’de sağlık çalışanlarıyla başlayacak aşı uygulaması için son hazırlıklar yapılmakta. Diğer yandan da aşının Türkiye’deki faz 3 çalışmalarında sona yaklaşıldı. Gönüllüler antikor testine çağrılmaya başlandı.

Kocaeli Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Sıla Akhan, sona gelinen aşı çalışmalarıyla ilgili açıklama yaptı. Akhan, aşılamanın bir an önce başlanılmasının önemini vurgulayarak, “Çok az kaldı. 10 bini geçtik zaten 13 bine ulaşmamız bekleniyordu. 40’ı bulursak bitmiş olarak. Veriler sonuçta iyi toplandı” dedi.

 

10 BİN KİŞİDEN 34’Ü KORONAVİRÜSE YAKALANDI

Türkiye’de faz 3 kapsamında aşılanan 10 bin kişiden sadece 34’ü korona virüse yakalandı. Brezilya’daki faz 3 çalışmalarında ise etkinlik yüzde 78 olarak bildirildi.

En önemli veri ise aşılanan kişilerin virüse yakalansalar bile hastalığı hafif geçirmeleri.

 

“AŞI YARAR SAĞLIYOR”

Akhan, Brezilya’daki, Çin’den giden aşı çalışmalarıyla ilgili olarak şunları paylaştı: “12 bin 400 kişiyi tamamlamışlar ve onlarda 170 kişide korona virüs enfeksiyonu gelişmiş. Bu oran bize yüzde 78 olarak yansıdı. Virüse yakalananların hiçbiri ağır ya da orta ağır dediğimiz şekilde geçirmemiş. Aşıdan yarar görmüşler.”

Aşının 60 yaş üzerindekilere de güvenle uygulanabileceği ifade ediliyor. Çin’in Sinovak aşısının Türkiye’deki faz 3 çalışmalarıyla, Şili, Tayvan ve Singapur sonuçlarının önümüzdeki günlerde açıklanması bekleniyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı