Tıp Dünyasında Çaresi Bulunamayan Porfiria (Vampir) Hastalığı Türkiye’de De Kendini Gösterdi!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Tıp Dünyasında Çaresi Bulunamayan Porfiria (Vampir) Hastalığı Türkiye’de De Kendini Gösterdi!

SAĞLIK

23 Ocak 2021 Cumartesi 11:43:38

Tıp Dünyasında Çaresi Bulunamayan Porfiria (Vampir) Hastalığı Türkiye’de De Kendini Gösterdi!

Tıp dünyası birçok hastalığa karşı galip gelse de bazı hastalıklar yıllar süren araştırmalar ve denemeler istiyor. Onlardan bir tanesi de Türkiye’de 1.000’in üzerinde olduğu söylenen halk arasında “vampir hastalığı” olarak bilinen porfiria..

Halk arasında “vampir hastalığı” olarak bilinen porfiria, biyosentezde bulunan enzimlerin doğuştan ya da eksikliği sonucunda meydana gelen, genetik yolla bulaşan bir hastalıktır. Ortaya çıkışları nörolojik komplikasyonlarla, cilt bozukluklarına neden olmaktadır. Halk arasında vampir hastalığı denmesinin nedeni ise ışığa karşı hassasiyet göstermesi gibi belirtilerden kaynaklanmaktadır.

 

VAMPİR HASTALIĞI (PORFİRİA) NEDİR?

Porfiria, bazı enzimlerin, hatalı veya eksik salgılanması sonucu gelişen bir hastalıktır. Porfirinlerin biriktiği yere göre akut porfiria veya eritropoetik porfiria olarak iki ana gruba ayrılır:

Akut porfiria, hastalığın özellikle sinir sistemi üzerine etki eden türüdür. Karın ağrısı, bulantı-kusma, akut nöropati, kas zayıflığı, nöbet geçirme, halüsinasyon, depresyon, anksiyete ve paranoya gibi sinirsel bozukluklara neden olmaktadır.

Eritropoetik porfiria ise özellikle deriyi etkiler ve ışık duyarlılığına sebep olur. Bunun yanında ciltte ve diş etlerinde su dolu kabarcıklar, nekroz ve kaşıntıya da yol açar. Özellikle Eritropoetik porfiriada, yaygın olarak görülen Hemolitik anemi, hastalarda kan içme isteği uyanmasına sebep olur.

 

PORFİRİA HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akut porfiria hastalığının ana belirtileri şiddetli karın ağrısı, ateş, kusma, aşırı gaz ve kabızlık, sinir sistemi bozuklukları, solunum güçlüğüdür.

Kutanöz porfiria hastalığının belirtileri ışık duyarlılığı, ciltte ve diş etlerinde sulu ve kaşıntılı kabarcıklar olarak bilinmektedir.

Porfiria’da gün ışığına olan aşırı bir duyarlılık söz konusudur. En ufak bir maruziyet bile vücutta deri çatlamaları, burnun ya da parmakların düşmesi, dudakların aşırı gerilmesi ve diş etlerinin çekilmesi sonucu dişlerin aşırı sivri görünmesi gibi semptomlara neden olur.

 

TEDAVİ EDİLEBLİR Mİ?

Porfiria hastalığı için deneysel tedaviler mevcuttur. Hematin sadece belli başlı ülkelerde bu hastalık için kullanılan ilaçlardandır. Krizlerle gelişen ölüm vakaları sebebiyle ilaç deneysel bazlı tedavilerde kullanılmaktadır. Kriz dönemleri doktor nezaretinde tutulmalı, hekimin onayı alınmadan hiçbir şey yapılmamalıdır. Öte yandan güçlü ağrı kesiciler hastaya uygulanır. Bu ağrı kesiciler, şiddetli ağrı ve kusmaları kesin olarak önleyememektedir.

 

VAMPİR HASTALIĞI TÜRKİYE’DE VAR MI?

Güney Afrika’daki KwalaZulu-Natal Üniversitesi’nin Klinik Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Richard Hift, türk hekimlerine porfiriya hastalığına ilişkin bilgi vermek üzere İzmir’e gelerek hastalığın belirtileri ve tedavisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Richard Hift, tıp kaynakları tarandığında porfiriya hasta sayısının çok az olarak gösterildiğine işaret ederek bu hastalığın oldukça fazla olduğunu, ancak rahatsızlık hakkında yeterli bilgi sahibi olmayan doktorların yanlış tanı koyabileceğini vurguladı.

Türkiye’deki hasta sayısının tahmin edilenden yüksek olduğunu düşündüğünü belirten Prof. Hift, “Dünya popülasyonundaki oranına bakıldığında alt gruplarıyla birlikte Türkiye’deki hasta sayısının en az bin civarında olduğunu düşünüyoruz” diye bilgilendirdi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı