Son Dakika Çin'de Yeni Salgın! Hantavirüs Nedeniyle 1 Kişi Öldü 38 Kişi Karantinaya Alındı! Hantavirüs Ne? Nasıl bulaşır? Belirtileri Neler?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Son Dakika Çin’de Yeni Salgın! Hantavirüs Nedeniyle 1 Kişi Öldü 38 Kişi Karantinaya Alındı! Hantavirüs Ne? Nasıl bulaşır? Belirtileri Neler?

SAĞLIK

24 Mart 2020 Salı 13:41:57

Son Dakika Çin’de Yeni Salgın! Hantavirüs Nedeniyle 1 Kişi Öldü 38 Kişi Karantinaya Alındı! Hantavirüs Ne? Nasıl bulaşır? Belirtileri Neler?

Çin’deki insanlık dışı canlı hayvan pazarı ve yeme alışkanlıklarından yayılan Koronavirüs nedeniyle tüm dünya karantina altına alınırken Çin’de bu sefer Yunnan eyaletinde bir kişi öldü. Kişide hantavirüs tespit edildi otobüsteki 38 kişi karantinaya alındı. Hantavirüs ne? Hantavirüs belirtileri? 

Çin’deki Wuhan kentindeki insanlık dışı canlı hayvan pazarı ve yeme alışkanlıklarından yayılan Koronavirüs nedeniyle tüm dünya karantina altına alınırken Çin’de bu sefer Yunnan eyaletinde bir kişi öldü. Kişide hantavirüs tespit edildi otobüsteki 38 kişi karantinaya alındı. Hantavirüs ne? Hantavirüs belirtileri? Hanta virüs nasıl bulaşır?

Tüm dünyada binlerce ölüme sebep veren salgın yayan Çin insanlık dışı yeme alıkşanlıklarını ve hayvan işkencelerine hız kesmeden devam ediyor. Dünya ise bu duruma çok kültürlülük adı altında hala ses çıkarmıyor. Ve şu an tüm dünya salgın nedeniyle karantinada bekliyor.

Çin’de bu sefer de Hantavirüs ortaya çıktı. Çin’in Yunna bölgesinde bir kişi otobüste hayatını kaybetti. Kişinin hantavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğinin anlaşılması üzerine otobüsteki tüm yolcular karantina altına alındı. Peki hantavirüs ne? Nasıl bulaşır?

Hantavirüs fare, sıçan ve sincap gibi kemirgenleri yiyen insanlarda görülen bir virüstür. Kemirgen dışkısından yada enfekte kemirgen yiyenlerden insana geçiyor. Çin’de tüm hayvanların canlı canlı yenmesi türlü türlü virüsleri ortaya çıkarıyor.

Hastalık daha çok 20-50 yaş grubunda ve erkeklerde görülüyor. Hanta virüs enfeksiyonlarında Andes virüsü haricinde insandan insana geçiş yoktur.

Hastalığın Belirtileri

Damar geçirgenliğinin artması ve trombositopeni  sonucu hemorajik (kanamalı) belirtilerle seyredebilir. Hipertansiyona, akciğer ödemi, böbrek yetmezliği  ve şoka kadar gidebilen ölümcül bir tabloya yol açabilir.

Erken belirtileri: Yorgunluk, ateş, kalça, sırt, omuz gibi büyük kas gruplarında ağrı. Baş ağrısı, baş dönmesi, karın ağrısı, ishal, kusma, bulantı

Geç belirtiler: Hastalık başlangıcından 4-10 gün sonra, Akciğer ödemi ve buna bağlı olarak öksürük, nefes darlığı gibi bulgular görülür. İdrar miktarında azalma ve böbrek yetmezliği gelişir. Nadir olarak kulak ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtiler görülebilir.

Tedavi: Hantavirusün aşısı veya tedavisi yoktur.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı