Sivilce Tedavisinde Cilt Temizliği Nasıl Olmalıdır?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Sivilce Tedavisinde Cilt Temizliği Nasıl Olmalıdır?

SAĞLIK

24 Şubat 2020 Pazartesi 13:57:09

Sivilce Tedavisinde Cilt Temizliği Nasıl Olmalıdır?

Sivilceler genellikle sırt, bacak ve yüz bölgelerinde daha çok görülür. Oluşan bu sivilceler bazen kişileri rahatsız etme konusunda ciddi problemler yaşatabilir. Bu nedenle sivilce problemi yaşayanlar cilt temizliğine oldukça önem vermelidir.

Sivilceler genellikle sırt, bacak ve yüz bölgelerinde daha çok görülür. Oluşan bu sivilceler bazen kişileri rahatsız etme konusunda ciddi problemler yaşatabilir. Bu nedenle sivilce problemi yaşayanlar cilt temizliğine oldukça önem vermelidir.

Sivilce Neden Oluşur?

Sivilce oluşumunu etkileyen faktörler arasında hormonsal bozukluklar, çevresel olaylar, beslenme düzensizliği ve genetik yatkınlık bulunuyor. Birçok vakıalar da testosteron hormonu ön plana çıkabildiği gibi, bazı vakıalarda testosteron hormonu normal olmasına rağmen yağ hücreleri problemi oluşturabiliyor.

Anne veya babanın birisinde sivilce problemi olması, çocukları için de aynı şekilde sivilce problemi olacağı anlamına gelebiliyor. Bazı ilaçların yanı sıra hormon ilaçları da sivilce artışına sebep olduğu biliniyor. Birçok durumda cildin aşırı derece yağlanması en yüksek faktördür. Buna ek olarak kalitesiz kozmetik ürünleri de aynı şekilde sivilce oluşumunu tetikleyebiliyor.

Sivilce Türleri Nelerdir?

Sivilceler her insanın bedeninde kendisini gösterebilen ufak çaplı problemler olarak bilinir. Ancak bu problemler içerisinde farklı türler bulunuyor.

Sivilce Vulgaris

Genel olarak ergenlikte meydana gelir ve yüz kısmında kendilerini daha çok gösterir. Sarı kapalı papüller ve siyah nokta biçimindedir. Büyük tarzda kistler ve nodüller genel olarak görülmez. Erken tedavi uygulaması gerçekleştirilmesi skar gelişimini az seviyelere indirir.

Sivilce Conglabata

Şiddetli olan apselerden ve kistlerden oluşan bir akne türüdür. Bunlar daha fazla olarak gövde kısmında görülür. Aşırı tüylenme, polistik over rahatsızlığı ve adet düzensizliği ile birlikte gerçekleşebilir. Bu türden akneler derin izler meydana getirirler.

Sivilce Fulminans

Bu tür akneler ergen erkeklerde eklem ağrısı, ateş ve şiddetli oluşumlar ile birlikte gelişme görür.

Sivilce İçin Hijyen

Sivilcenin iyileşmesi konusunda hijyen çok önemlidir. Cildin her daim temiz tutulması sivilcelere karşı en iyi koruma yöntemi olmaktadır. Ayrıca yapılan makyajların temizliği tam olarak yapılması gerektiği gibi yüzün kirlerden arındırılması da gerekir. Giyilen kıyafetler dâhil olmak üzere temiz, yumuşak ve hava almasını sağlayan pamuklu kumaş türlerinden kullanılması sivilcenin iyileşme sürecini hızlandırır.

Sivilce Tedavisinde Vücudun Nemlendirilmesi

Gün içerisinde sivilceli vücudun mutlaka doğal sivilce kremleri ile nemlendirilmesi gerekir. Buna istinaden uyumadan önce vitaminli doğal losyonlardan da kullanılması sivilcenin iyileşmesi için kullanılmalıdır. Bu uygulama yapıldığında vücut nemli kalır ve sivilceler de hava aldıklarından dolayı iyileşme sürecini yaşarlar. Vücut gece vaktinde kendini yenilemeye aldığından bu tür losyonlar iyileşme sürecine katkı sağlar.

Sivilce Tedavisinde Cildin Temizliği

Sivilce oluşumunun tedavisinde cilt ölü hücrelerden ve günün vermiş olduğu kirlerden arındırılmalıdır. Ayrıca ciltte kendini gösteren fazla yağ tabakası mutlaka temizlenmelidir. Vücutta oluşan sivilceler için doğal yağlar ve tonikler kullanılarak iyileşmesi sağlanabilir. Doğal sabunlar, tonikler, bakım kremleri ve peeling yöntemi sivilcelerin iyileşmesi yönünde oldukça önemli yöntemlerdir. Bu yöntemleri kullanarak cildin vitamin değeri artar ve istenen düzeyde temizlik sağlanır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı