Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın, ‘Rahat Geçiririz’ Deyip 14 Ocağa Dikkat Çekti
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın, ‘Rahat Geçiririz’ Deyip 14 Ocağa Dikkat Çekti

SAĞLIK

12 Ocak 2021 Salı 09:08:46

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın, ‘Rahat Geçiririz’ Deyip 14 Ocağa Dikkat Çekti

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Çin’den gelen korona virüs aşısı hakkında önemli bilgiler vererek aşılamanın başlayacağı tarihi açıkladı…

Artan koronavirüs vakaları karşısında beklenen aşı çalışmaları hızla devam ederken Çin’den ülkemize gelen aşıların ne zaman uygulanmaya başlayacağı merak konusu oldu.

Koronavirüs aşısı dünya genelinde uygulanmaya başlandı. Türkiye’deki vatandaşlar da aşının ülkemizde ne zaman uygulanacağını merak ediyor. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın beklenen aşının 14 Ocak’tan itibaren uygulanmaya başlayacağını söyledi.

 

“BAHAR AYINI RAHAT GEÇİRİRİZ”

Prof. Dr. Aydın yaptığı açıklamada, aşılama çalışmalarının ortalama 14 Ocak’ta başlayacağını ve yaklaşık 4 hafta sonra da ikinci doz aşılanmanın gerçekleşeceğini söyleyerek, “65 yaş üzeri bireyler, öğretmenler, polisler, huzurevinde olan vatandaşlar ile kronik hastalığı olan herkesi aşılarsınız. Bunlar virüse yakalandığı zaman hastalığın ağır geçeceği, ölüm oranının yüksek olacağı kitleler. Bunları aşılarsak ki aşılayacağız; biz Şubat ayının ortalarından itibaren riskli grubu bağışık hale getirip, virüsün de yayılmasını kontrol edersek bahar ayını rahat geçiririz” diye belirtti.

 

 

“MUTASYONLAR SAVUNMA SİSTEMİNDEN KAÇABİLME YETENEĞİNDE DEĞİL”

Mutasyonun bilimsel veri kapsamında yayılımı artırdığının söylenemeyeceğini vurgulayan Prof. Dr. Aydın, şunları kaydetti:

“Moleküler olarak virüsün hücreye girişinin yeteneğinde bir artış söz konusu. Ama insanlar arası yayılımında ne artışı olacağını zamanla göreceğiz. Mutasyonlar olacak, olmaya devam edecek; lehimizde de aleyhimizde de olabilecek. Aşıyla mutasyon arasındaki ilişkiyi söyleyecek olursak; aşının vücudumuzda sağladığı savuma hücreleri yani antikorları şöyle görmemizi arzu ediyorum; telefonlarımızda olan yüz tarama programı gibi düşünün, aşı ile vücuda o virüsün yüzünü veriyoruz. Virüsü gördüğünde tanıyor ve ona karşı savunma hücrelerini salıyor. Şu anki olan küçük mutasyonlar virüsün tanınmasını engelleyebilecek bir düzeye ulaşmadı. Şu anki mevcut aşılar hala etkinliğini sürdürüyor. Şu ana kadar olan mutasyonlar virüse karşı vücutta oluşturduğumuz savunma sisteminden kaçabilme yeteneğinde değil. Şu anki aşılar bugünkü virüslerin tümünü bloke edebiliyor.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı