Sağlık Bakanlığı’ndan Grip Aşısı Açıklaması: Eczanelerden Ücretsiz Temin Edilebilecek
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Sağlık Bakanlığı’ndan Grip Aşısı Açıklaması: Eczanelerden Ücretsiz Temin Edilebilecek

SAĞLIK

31 Aralık 2020 Perşembe 12:35:26

Son Güncelleme: 31/12/2020 12:36:14

Sağlık Bakanlığı’ndan Grip Aşısı Açıklaması: Eczanelerden Ücretsiz Temin Edilebilecek

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada grip aşılarının eczanelerden vatandaşlara ücretsiz olarak verileceği belirtildi. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun internet sitesinden yapılan duyuruya göre, vatandaşların daha önce olduğu gibi e-Nabız’dan durumlarını kontrol ederek, reçeteleriyle eczanelere başvurmaları gerekmektedir.

Koronavirüs salgınından sonra mevsimsel grip, vatandaşları tedirgin ederken grip aşısına olan talep aşıyı temin etmeyi de zorlaştırdı. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunun internet sitesinden “Tüm hekim ve eczacılarımızın dikkatine” başlıklı bir duyuru yayımlandı. Duyuruda, Kovid-19 salgını sürecinde vatandaşların, başta risk grupları olmak üzere mevsimsel grip aşısına en kısa sürede ulaşmasının amaçlandığı vurgulandı.

 

“ÜCRETSİZ TEMİN EDİLECEK”

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından yayınlanan duyuruda, Covid-19 salgını sürecinde vatandaşların, başta risk grupları olmak üzere mevsimsel grip aşısına en kısa sürede ulaşmasının amaçlandığı vurgulanarak şunlar bildirildi:

“Bu doğrultuda Sağlık Bakanlığı tarafından temin edilen grip aşıları eczanelerden vatandaşlarımıza ücretsiz olarak ulaştırılacak olup, bunun için daha önce olduğu gibi e-Nabız’dan durumlarını kontrol ederek reçeteleriyle eczanelere başvurmaları gerekmektedir. Hekimlerimizin, ücretsiz grip aşısı reçetelerini Halk Sağlığı Grip Aşısı ön eki bulunan aşılardan seçerek, sadece Reçetem Sisteminden reçetelendirmeleri gerekmektedir. Matbu reçeteler kabul edilmeyecektir. Eczacılarımızın, ücretsiz grip aşısı reçetelerini sadece Reçetem Sistemi üzerinden karşılamaları gerekmektedir. Daha önce olduğu gibi reçete girildiğinde İlaç Takip Sistemi’nde (İTS) eczaneler için aşı temin kotası oluşturularak aşı, ecza depolarından ücretsiz temin edilecektir.”

 

GRİP AŞISI NE ZAMAN YAPILIR?

Grip aşısı uygulamasının ardından koruyucu antikorların oluşma süresi yaklaşık olarak 2 haftayı bulabildiğinden, grip aşısının grip mevsiminden birkaç hafta önce uygulanması gerekmektedir. Genel anlamda grip aşısının her yıl Ekim ayı sonu itibariyle yapılmış olması gerekir. Bununla birlikte, aşılamaya grip mevsimi boyunca devam edilir ve aşılama dönemi Ocak ayı sonrasına kadar sürebilir.Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir diğer konu da aşının daha önce kişiye uygulanmış olmasının koruyuculuğunu ciddi anlamda düşürmesidir. Yapılan araştırmalarda, özellikle yetişkinlerde yaz aylarında grip aşısı uygulanmasının ardından, koruyucu antikorların grip mevsimine kadar düştüğü ve aşının grip mevsimi başında yapılmasının ideal olduğu saptanmıştır.

 

GRİP AŞISI  COVID-19 İLİŞKİSİ

Yapılan çalışmalar, grip enfeksiyonu ile COVID-19 enfeksiyonunun birlikte daha ağır belirti ve komplikasyonlara yol açtığını ortaya koymuştur. Buna göre, benzer şekilde bulaşan ve birbirine yakın belirtilere yol açan bu iki virüs kaynaklı enfeksiyonun bir arada görüldüğü durumlarda iki virüsün hastalık yapıcı etkisi daha güçlenebilir. Grip virüsü, koronavirüsün bağlanma noktalarını artırarak bulaşma riskini artırırken; koronavirüs de vücudun bağışıklık yanıtında birtakım problemlere yol açarak grip virüsünün hastalık yapıcı etkisini artırır.

Koronavirüs kadar grip virüsüne karşı da etkili korunma yöntemlerinin uygulanması büyük önem taşır.Aynı zamanda, grip aşısı uygulamasının COVID-19 hastalığını tetiklediğine veya bu hastalığa yakalanma riskini artırdığına dair bir kanıt bulunmamaktadır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı