Prof. Özkaya’dan Korkutan Açıklama: Virüs Bizim Bir Adım Önümüzde Gidiyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Prof. Özkaya’dan Korkutan Açıklama: Virüs Bizim Bir Adım Önümüzde Gidiyor

SAĞLIK

18 Şubat 2021 Perşembe 12:52:47

Prof. Özkaya’dan Korkutan Açıklama: Virüs Bizim Bir Adım Önümüzde Gidiyor

Koranavirüsün enfekte ettiği her hastada bir sonraki hastayı nasıl daha kötü hale getirebilirim diye kendini geliştiren, değiştiren bir virüs gibi davrandığını söyleyen Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya yasaklara rağmen vaka artışlarının önlenememesi ile ilgili konuştu. Covid-19 virüsünün düşünen bir organizma gibi davrandığını söyleyen Özkaya, ailede enfekte olan bir kişi varsa, korona virüsün bir sonraki aile bireyini ölüme götürecek kadar zarar verdiğini vurguladı.

Yasaklara rağmen vakaların artışa geçtiğini ifade eden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Kovid-19 dediğimiz virüs çok akıllı bir virüs gibi geliyor, düşünen bir organizma gibi davranıyor.” dedi.

“VİRÜSÜN AİLE İÇİNDEKİ BULAŞINI AZALTMALIYIZ”

VM Medical Park Samsun Hastanesi’nde görevli Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Şevket Özkaya virüsün insan vücudunu tanımaya başladığını dikkat çekerek, “Bizim saptadığımız bir durum var. Kovid-19 dediğimiz virüs çok akıllı bir virüs gibi geliyor, düşünen bir organizma gibi davranıyor. Enfekte ettiği her hastada bir sonraki hastayı nasıl daha kötü hale getirebilirim diye kendini geliştiren, değiştiren bir virüs gibi davranıyor. Özellikle enfekte ettiği her hastada akciğerlerdeki hasar bir tık daha yukarı çıkıyor. Aile içinde bunu çok görüyoruz. Yani bir kişi enfekte oluyor ve diğer kişiyi enfekte ettiğinde bir önceki enfekte ettiği kişinin akciğerine verdiği hasardan daha fazla hasar oluşturuyor. Sanki virüs insan vücudunu tanımaya ve verebileceği en büyük hasarı vermeye başladı gibi geliyor.

Bu virüs 2019’da saptandı, 2020’de salgın ilan ettik ama gerçek hastalık sanki 2021’de bizi daha kötü bekliyor gibi davranıyor. Çünkü virüs her enfekte ettiği kişide bir tık daha kötü akciğer hasarı gösteriyor. Bunu vurgulamamızdaki amaç virüsün bizim bir adım önümüzde gittiğini anlatmak. Sanki biz ona yetişemiyor gibiyiz. Oysaki toplum ve bilim adamları olarak virüsün bir adım önünde olmalıyız. Halkımızdan beklentimiz, mutlaka aile içindeki temasa dikkat etmeleri. Devletimiz sosyal izolasyon ve aşı politikalarını çok güzel yürütüyor. Herkesin aşı olmasını istiyoruz. Bilim adamlarımızın da virüsün bir tık önünde davranmasını istiyoruz. Özellikle halkımızın bir tık önünde davranması lazım yani virüsün aile içindeki bulaşını mutlaka azaltmalıyız. Çünkü ailede siz enfekte olursanız, sevdiğiniz insanlar sizden daha kötü akciğer hasarıyla geliyor. 2021’de herkesin dikkatli olması lazım ve mutlaka herkesin aşı konusuna duyarlı olması lazım” diyerek durumun önemine dikkat çekti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı