Prof. Dr. Kemalettin Aydın: “Anormal Normalleştik. Daha Kısıtlayıcı Kararlar Gelebilir” Diyerek Uyardı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Prof. Dr. Kemalettin Aydın: “Anormal Normalleştik. Daha Kısıtlayıcı Kararlar Gelebilir” Diyerek Uyardı

SAĞLIK

6 Şubat 2021 Cumartesi 13:02:38

Prof. Dr. Kemalettin Aydın: “Anormal Normalleştik. Daha Kısıtlayıcı Kararlar Gelebilir” Diyerek Uyardı

“Temmuz ayında biz anormal normalleştik.” diyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, mutasyonlu virüsle ilgili uyardı. Virüsün klinik olarak gösteremediğimizi söyleyen Aydın, “Daha kısıtlayıcı kararlar gelebilir, gelmelidir” dedi.

“DÜNDEN DAHA HIZLI YAYILACAKTIR. HAZIRLIKLI OLMALIYIZ”

Prof. Dr. Kemalettin Aydın, virüsle ilgili mutasyon farklılıklarının klinik olarak görülmeleri halinde yeni tedbirlerin, kısıtlamaların gündeme gelebileceğini vurgulayarak, “Virüs 1.5 metrede bulaşıyor diyorduk, zamanla 1-2 saat havada kaldığı ortaya çıkarsa başka şeyler konuşmamız gerekir. Mutasyon yeni bir virüs gibi hareket edebilir, bu dalgaya dünden hazırlıklı olmamız lazım. Türkiye’ye de geldiğini biliyoruz. Yüksek hızlı yayılım gösteriyorsa, dünden de fazla hızlı yayılacaktır. 5 binin üzerinde mutasyonu var zaten virüsün. Önemli olan ezberleri bozup bozmadığı. Moleküler girişte bozmaya neden olduğunu görüyoruz. Bunun klinik vaka olarak bize nasıl yansıyacağını şu an için çok görmüş değiliz. Matematiksel bir hesaplama ile yayıldığını söyleyebiliyoruz. Klinik olarak gösterebilirsek hayatı daha kısıtlayıcı kararlar gelebilir, gelmelidir” dedi.

“TÜNELDE DAHA ÇOK YOL VAR”

Vaka sayılarıyla insanların davranışları arasındaki etkiye dikkat çeken Prof. Aydın, “Toplumda, vaka sayısı 30 binlerden 5 binlere inince gevşeklik oldu. Akdeniz, Anadolu, akrabalık bağları gibi kültürel yapımız söz konusu. Tünelin ucunda ışık gördük kelimesi ile ışığı tutmak aynı şey değil. Biz ışığı görünce, ışığa çıkmış gibi bir psikolojiye kapılıyoruz. Tünelde daha çok yol var. Nedir bu yol? 50 milyon ve üzerinde aşılanmak. Toplumda önemli oranda insanın koronavirüsü geçirmiş olması. Temmuz ayında biz anormal normalleştik. Şimdi de inşallah bunu anormal normalleşmeye götürmeliyiz” ifadelerine yer verdi.

“OKULLAR UZUN SÜRELİ KAPALI KALMAMALI”

Aydın, okulların açılıp açılmaması ve restoran/kafelerle ilgili tartışmalar hakkında görüşlerini şöyle açıkladı:
“Ben okulların ve eğitimin önümüzde muhtemel karanlık zaman dilimleri için uzun süreli kapalı kalmasına karşı olanlardandım. Kamusal zorunluluğa sevk ettiğiniz insanlarla ilgili altyapınızı almak zorundasınız. Bankaya gidecekse, kaymakamlığa gidecekse vs. Vaka sayısını ben sağlık altyapısı olarak karşılayabiliyorsam çıkar rakamı söylerim. O restoranda hasta olma riskini var, ölüm riskiniz var. Riski kişi kendi kontrol etmeyip gidiyorsa, bu nedenle, birilerinin kuralsızlığı nedeniyle bütün toplumun bedel ödemesini çok doğru bulmuyorum. Hasta olursa bakarım ama kendisi de 4 kişilik koltukta 8 kişi oturuyorsa çok bir şey diyemem.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı