Özellikle Kırklı Yaşlarda Kabuklu Yemiş Tüketmek Bunama Riskini Azaltıyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Özellikle Kırklı Yaşlarda Kabuklu Yemiş Tüketmek Bunama Riskini Azaltıyor

SAĞLIK

26 Ocak 2021 Salı 12:22:56

Son Güncelleme: 26/01/2021 12:24:15

Özellikle Kırklı Yaşlarda Kabuklu Yemiş Tüketmek Bunama Riskini Azaltıyor

Yapılan araştırmaya göre kırklı yaşlardan itibaren düzenli kabuklu yemiş tüketmek yaşlılıkta bunama riskini azaltıyor. Peki günde ne kadar kabuklu yemiş tüketmemiz gerekiyor? 

Singapur Ulusal Üniversitesinde yapılan ve “Age and Ageing” dergisinde yayımlanan araştırmada, 1993’ten 2016’ya kadar yaklaşık 17 bin kişi takip edilerek diyetlerine ve beslenmelerine bağlı olarak bilişsel işlevleri değerlendirildi.

Araştırmacılar, 40’lı yaşlarından itibaren haftada iki kez veya daha sık kabuklu yemiş yiyenlerin 60’lı yaşlardan sonra hafızayla ilgili sorun yaşama ihtimalinin, ayda bir kereden az yiyenlere kıyasla yüzde 20 daha az olduğunu ortaya koydu.

 

BUNAMA RİSKİNİ AZALTIYOR

Araştırmada, haftada bir kez kabuklu yemiş yiyenlerin bile 60 yaşından sonra beyinsel işlev bozukluğuna sahip olma ihtimallerinin yüzde 19 azaldığı tespit edilmiştir. Bunun fındık, fıstık, ceviz ve badem gibi kabuklu yemişlerin yaşlılık döneminde bunama riskini azaltabildiğini gösteren ilk araştırma olmadığı bilinmektedir. 2019’da Güney Avustralya Üniversitesi tarafından 55 yaşın üzerinde yaklaşık 5 bin kişiyle yapılan bir araştırmada da günde sadece 10 gram kabuklu yemiş tüketmenin beyinsel işlevleri yüzde 60’a kadar iyileştirebildiği ve bunama riskini azalttığı görülmüştü.

Bunamanın en yaygın erken semptomları hafıza kaybı, konsantre olma sorunları, günlük rutin işleri yerine getirmede zorluk, bir konuşmayı takip etmede veya doğru kelimeyi bulmada zorluk, zaman ve yer konusunda kafa karışıklığı ve ruh halindeki değişiklikler olarak listelenmektedir. Bu semptomların genellikle hafif başladığı ve zamanla ağırlaştığı belirtilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı