Öğretmenlere Aşı Sırası Ne Zaman Gelecek? Koronavirüs Aşısında Son Durum Ne?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Öğretmenlere Aşı Sırası Ne Zaman Gelecek? Koronavirüs Aşısında Son Durum Ne?

SAĞLIK

28 Ocak 2021 Perşembe 11:32:05

Son Güncelleme: 28/01/2021 11:33:36

Öğretmenlere Aşı Sırası Ne Zaman Gelecek? Koronavirüs Aşısında Son Durum Ne?

Koronavirüs yayılımının ve ölümlerinin önüne geçmek için gruplara göre uygulanan aşı, öncelik sırasına göre tamamlanacak. Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen sıraya göre öğretmenlere mart ayında sıra geleceği gündemde.

Koronavirüs aşısıyla ilgili gelişmeler devam etmekte. İlk olarak gelen 3 milyon doz aşıdan sonra 6,5 milyon doz aşıda geçtiğimiz gün ülkemize ulaştı.

Sağlık Bakanlığının açıkladığı aşı uygulama takvimine göre öğretmenler 2.aşamada yer almakta. Öğretmenlerin ve görev takvimine göre üstündeki aşılanması gereken kişilerin toplam sayısı ise 12 milyon olarak açıklandı. Çin’den şu ana kadar gelen aşı miktarı 9,5 milyon doz ve önümüzdeki 3,5 milyon ve daha sonraki 2 haftada ise gelmesi planlanan aşı miktarı dozu ise 10 milyon. Yani Mart ayı ortasında ülkemize ulaşacak toplam aşı miktarı 20 milyonu aşmakta.

ÖĞRETMENLER MART AYINDA AŞI OLABİLİR

Öğretmenlerin ne zaman aşı olacağı ile ilgili detayları yayımlayan Sağlık Bakanlığı, aşı sıralamasındaki yerlerini duyurdu. Sıralamaya göre gerçekleşecek olan aşılama işlemi, Türkiye’nin pek çok ilinde devam etmekte.

1 milyondan fazla sağlık çalışanının aşılama sürecini tamamlayan Sağlık Bakanlığı, 65 yaş üstü bireyler ile sürece devam ediyor. 2’nci aşamada yer alan öğretmenler, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kritik Görevlerdeki Kişiler, Zabıta, Özel Güvenlik, Adalet Bakanlığı ve Cezaevlerinde çalışan kişilerin aşılama işlemlerinin tamamlanmasından hemen sonra aşılanacak.

Buradan yola çıkarak ta öğretmenlerin tamamının aşılanması Mart ayının ortasını bulacağı düşünülüyor.

AŞILAMA ÇALIŞMALARINDA SON DURUM

Kovid-19’la mücadele kapsamında başlatılan aşı uygulamasında, toplam aşılanan kişi sayısı 1 milyon 300 bini geçti. Yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele kapsamında ülke genelinde yapılan aşı uygulaması, “Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu” sayfasından anlık olarak il bazında canlı veriliyor.

Sağlık Bakanlığına ait “https://covid19asi.saglik.gov.tr/” adresinde yer alan Türkiye haritasıyla tüm illerdeki aşılama sayılarına ulaşılıyor. Türkiye’de toplumsal aşılamanın başladığı 14 Ocak’tan bu yana saat 12.18 itibarıyla 1 milyon 336 bin 451 kişi aşılandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı