Obezitenin Tanımı ve Çözüm Önerileri
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Obezitenin Tanımı ve Çözüm Önerileri

SAĞLIK

8 Şubat 2020 Cumartesi 15:15:42

Obezitenin Tanımı ve Çözüm Önerileri

Günümüzde, insanların yaşadığı   sağlık sorunlarının  başında  obezite geliyor. Obezite; diğer adıyla şişmanlık  diğer hastalıklara göre ölümcül bir nitelik taşımasa da  vücuda zarar vererek yaşam kalitesini düşürüyor. Yapılan araştırmalarda, dünyanın üçte ikisi ,   obeziteyle mücadele ediyor.

Günümüzde, insanların yaşadığı   sağlık sorunlarının  başında  obezite geliyor. Obezite; diğer adıyla şişmanlık  diğer hastalıklara göre ölümcül bir nitelik taşımasa da  vücuda zarar vererek yaşam kalitesini düşürüyor. Yapılan araştırmalarda, dünyanın üçte ikisi ,   obeziteyle mücadele ediyor. Obeziteye bağlı kalp damar hastalıkları, şeker ve kolestrol insan sağlığını tehtid  etmekte. Özelikle insanların yaşam tarzı, hareketsiz olması bu hastalığı tetikliyor. Obezite ölçümleri, vücut kitle endeksi ölçülerek yapılıyor. Bu ölçümleri aşağıda ele alacağız.

Vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır?

Vücut kitle indeksi; kişinin,  boy ve kilosunun birbirine bölünmesiyle ortaya çıkan sayıdır. Bu sayı, kişinin obeziteyle  ilişkisini  ortaya  koyar. Bu sayı 25’in üzerindeyse kişi morbed obez adı verilen aşırı şişmanlık  , seviyesine geldiği anlamına gelir. Bu seviyenin altındaysa obezlik derecesi normaldir. Bu seviye, insan sağlığı için çok önemlidir.

Şişmanlıkla mücadele yolları

Şişmanlıkla mücadele etmenin yollarından en önemlisi;  hareketli bir yaşam tarzı yakalamaktır. Bolca yürümek, oturarak çalışılıyorsa arada kalkıp 5 – 10 dakika egzersiz yapmak ve bolca su tüketmek başlıca yapılması gerekenlerdir. Daha sonra alanında uzman bir diyetisyene giderek onun vereceği beslenme programıyla birlikte kilolar sağlıklı bir şekilde verilebilir. Şişmanlık bir neden değil, yanlış yaşamın birikerek getirdiği bir sonuçtur. Bu sorunla mücadele etmek azim ve karalılık gerektirir. Önce, bu sorunu kafada bitirmek ve sorunun çözümünde,  azim ve kararlılık şarttır. Unutmayın ! azim ve kararlılık olduğu sürece insanın aşamayacağı engel yoktur.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı