Neye Karşı Alerjimiz Olduğunu Nasıl Anlarız? Alerjik Reaksiyonlar Karşısında Ne Yapmalıyız?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Neye Karşı Alerjimiz Olduğunu Nasıl Anlarız? Alerjik Reaksiyonlar Karşısında Ne Yapmalıyız?

SAĞLIK

15 Ocak 2021 Cuma 11:29:12

Son Güncelleme: 15/01/2021 11:30:28

Neye Karşı Alerjimiz Olduğunu Nasıl Anlarız? Alerjik Reaksiyonlar Karşısında Ne Yapmalıyız?

Mevsimsel geçişler, hava değişimleri ve enfeksiyon hastalıklarının üst üste gelmesinin yetişkinler kadar çocukları da çok etkilediğine dikkat çeken Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Yusuf Ziya Göktaş çocuklarda deri döküntüleri, kurdeşen (atopik dermatit veya egzama), nefes almada zorluk (astım), hapşırma, öksürme, burun akıntısı veya gözlerde kaşıntı ve mide bozukluğu belirtileri görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurulması gerektiğini ifade etti.

Alerjilerin çoğu insan için tipik olarak zararsız maddelere bağışıklık sisteminin anormal reaksiyonları olduğunu söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Yusuf Ziya Göktaş, “Alerjen vücuda girdiğinde, bağışıklık sistemi yanlışlıkla bu maddenin vücuda zarar verdiğine inanır. Bazı gıdalar, toz, bitki polenleri veya ilaçlar gibi alerjik reaksiyonlara neden olan maddeler alerjen olarak bilinir. Alerji herhangi bir çocukta görülebileceği gibi, genelde alerji öyküsü olan ailelerin çocuklarında daha yaygın olarak görülür” diyerek anne babaları uyardı.

 

REAKSİYONLAR VÜCUDUMUZDAKİ BAZI ORGANLARI ETKİLEYEBİLİR

Alerjik reaksiyonun hafif sinir bozucu bir reaksiyondan; ciddi, hatta hayati tehlike arz eden belirtilere kadar uzanan çeşitli şikâyetlere neden olabileceğini vurgulayan Göktaş, “Reaksiyonlar alerjen ile karşılaşıldığında bağışıklık sisteminin immünglobulin E (IgE) adı verilen antikorlarından, vücudu bu alerjene karşı korumak için kan dolaşımına Histamin gibi bazı kimyasalların salınmasından kaynaklanır. Reaksiyonlar gözleri, burnu, boğazı, akciğerleri, deriyi ve mide bağırsak sistemini etkileyebilir.” dedi.

 

“BAZI ALERJİLER MEVSİMSELDİR”

Bazı alerjiler polenler gibi mevsimsel olup, diğerleri mevsimsel olmadan herhangi bir mevsimde temas edildiğinde ortaya çıkabileceğini söyleyen Göktaş, “Gıda alerjisi olan biri, belirli bir yiyeceği yediğinde veya toz akarlarına alerjisi olan biri onlara maruz kaldığında alerjik reaksiyon gösterecektir.” diyerek uyardı.

 

ALERJİNİN SEBEPLERİ

Alerjenlerin sebep olduğu belli başlı durumlar olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Yusuf Ziya Göktaş, çeşitli alerjiler ve bağışıklık sisteminin alerjilere verdiği farklı tepkiler olduğunu belirterek bunları şöyle sıraladı: Alerjik rinit (saman nezlesi), burun tıkanıklığı, kulak enfeksiyonları, gıda alerjisi, böcek alerjisi, kimyasal alerjiler ve ilaç alerjileri.

 

ÇOCUKLARDA ALERJİ

Uzm. Dr. Yusuf Ziya Göktaş, aşağıdaki belirtiler gözlemlendiğinde veya alerjen olduğu düşünülen bir temasla karşılaşıldığında mutlaka bir Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanına danışılarak konuyla ilgili tetkikler yapılmasının ilerleyen yaşlarda oluşacak ciddi problemlerin de önüne geçeceğini vurguladı: Deri döküntüleri veya kurdeşen (atopik dermatit veya egzama), nefes almada zorluk (astım), hapşırma, öksürme, burun akıntısı veya gözlerde kaşıntı, mide bozukluğu.

 

GIDA, İLAÇ VEYA BÖCEK ALERJİLERİNİN BELİRTİLERİ NELER

Gıda, ilaç veya böcek alerjilerinin başlıca belirtileri şu şekildedir: Hırıltı, nefes darlığı, öksürük, ses kısıklığı, boğaz tahrişi, karın ağrısı, kusma, ishal, kaşıntılı, sulu veya şişmiş gözler, kurdeşen, özellikle yüz bölgesinde şişme ve kan basıncında ani bir düşüş, baş dönmesi, bilinç kaybı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı