MS Hastaları Müjde! BioNTech'ten MS Hastaları İçin Aşı Çalışmaları
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

MS Hastaları Müjde! BioNTech’ten MS Hastaları İçin Aşı Çalışmaları

SAĞLIK

11 Ocak 2021 Pazartesi 11:03:40

MS Hastaları Müjde! BioNTech’ten MS Hastaları İçin Aşı Çalışmaları

Covid-19 aşısını geliştirerek adını dünyaya duyuran Türk bilim insanı Prof. Dr. Şahin ve Özlem Türeci’nin kurucu ortağı olduğu BioNTech, kronik sinir sistemi hastalığı olan Multipl Skleroza (MS) karşı aşı denemelerinde “umut” verici sonuçlar alındığını açıkladı.

BioNTech tarafından yapılan açıklamada, BioNTech’in Johannes Gutenberg Mainz Üniversitesi ile birlikte otoimmün hastalıklarına karşı yaptığı ilk deney sonuçlarının Science dergisinde yayımlandığı söylendi.

Açıklamada, söz konusu yayında BioNTech’in mRNA teknolojisine dayanan aday aşısının MS’ye karşı etkisinin bulgularına yer verildiği söylenerek “BioNTech’in mRNA teknolojisinin MS’deki bu ilk uygulaması, bu endikasyonda yeni bir yöntemi temsil etmekte ve BioNTech’in kendi mRNA platformundan yararlanma potansiyelinin önemini vurgulamaktadır.” denildi.

mRNA temelli aşının farelere sistematik olarak uygulandığı söylenen açıklamada, farelerde hastalığın erken evresinde ilerlemeyi azalttığı, kaybolan işlevlerin tekrar geri kazanılmasını sağladığına dikkat çekildi.
MS hastalığına karşı aşının ne zaman piyasaya çıkabileceğine dair bilgiye ise yer verilmedi.

 

SİNİR SİSTEMİNİ ETKİLEYEN BİR HASTALIKTIR

MS, beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemini etkileyen nörolojik bir hastalık olarak bilinmektedir. Bağışıklık sistemi hücrelerinin bir çeşit kafa karışıklığından dolayı vücudun kendi sinir sistemi hücrelerine saldırmaya başlamasıyla ortaya çıkan bu otoimmün hastalığı beyinde inflamasyona neden oluyor.

MS, Türkiye’de yaklaşık 75 bin, dünyada da 3,5 milyon kişide görülmektedir. Tedavi edilmesini sağlayan bir yöntem bulunmazken, uygulanan tedavilerin hastalığı baskılamaya yönelik olduğu ifade edilmektedir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı