Koronavirüsün Etkisini Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Besinler! Prof. Dr. Oğuz Özyaral Tek Tek Açıkladı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüsün Etkisini Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Besinler! Prof. Dr. Oğuz Özyaral Tek Tek Açıkladı

SAĞLIK

26 Aralık 2020 Cumartesi 11:18:04

Son Güncelleme: 26/12/2020 11:19:45

Koronavirüsün Etkisini Ortadan Kaldırmaya Yardımcı Besinler! Prof. Dr. Oğuz Özyaral Tek Tek Açıkladı

Koronavirüsle (Covid-19) mücadelede bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğine dikkat çeken Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, “Doğal beslenmeyi tavsiye ediyoruz. Mevsimin meyve ve sebzelerini lifli tüketmeye, tencere yemekleri yemeye gayret gösterilmeli” diyerek beslenme önerilerine dikkat çekti…

İngiltere’nin Covid-19 virüsünün mutasyona uğramasını açıklaması üzerine gündem yine virüs konusu oldu. Açıklamaların ardından dünyada mutasyon paniği yaşanırken, başta Türkiye olmak üzere birçok ülke sıkı tedbirler aldı.

Koruyucu Sağlık Uzmanı Prof. Dr. Oğuz Özyaral, “Virüsle mücadelede bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğine dikkat çekerek “Mutasyonla gelen virüs için yapılacak tek şeyin korunma olduğu biliniyor ama bir ucunda da beslenme duruyor. Doğal beslenmeyi tavsiye ediyoruz. Mevsimin meyve ve sebzelerini lifli tüketmeye, tencere yemekleri yemeye gayret gösterilmeli” dedi.

Yapılan aşı çalışmaları ve mutasyona uğrayan virüsün belirtileri ile ilgili Özyaral, “Virüs, bir kişinin vücuduna girdiği anda bir hücrenin içinde gelişimini tamamlayıp, mutasyona uğrar. Protein yapısı dediğimiz yapıdaki bu mutasyonlar, bulunan aşı üzerinde olumsuz etki yaratmayacaktır. Zaten bizim, aşının başarısından beklentimiz yüzde 70 oranında. Bu başarı da bu dönem için, yeterli olacaktır” açıklamasında bulundu.

 

“ENFEKSİYONLARDA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ TEKRAR TEKRAR GELEBİLİR”

Mutasyona uğrayan virüsün, Covid-19’u atlatan bir kişide görülebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Özyaral, “Bu durum kişiye göre değişebilir. Kiminde çok antikor kalabilir kiminde ise hiç oluşmamış olabilir. 2-3 ay sonra tekrar hastalıkla yüzleşebilir. Aynı gripte ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında olduğu gibi tekrar tekrar gelebilir. Enfeksiyon ne kadar hızlı yayılırsa belirtiler de o kadar çok hızlı artacak demektir. Gizli bir enfeksiyon varsa, gizli taşıyıcılığın süresi çok olacak ve çok fazla yayıcı olur. Covid-19’un dünya üzerindeki etkisi 1 yıldır sürüyor. Hepimiz şunu gördük, bu virüs herkese göre karakteristik etkiler gösterdi. Standartta ateş yükselir, nefes alamazsınız değil. Kimi nefes alabildi kimi nefes alamadı. Kimi çok ateşlendi kiminde bu tablo hiç cereyan etmedi. Ama sonuçta pozitifi olan kişilerin tedavisi için uygulanacak yöntemde bir değişiklik yapılmadı. Hep aynı sistemi uyguladık” diye açıklamada bulundu.

 

“DOĞAL BESLENİN, ŞEKER KULLANMAYIN”

Virüsle mücadelede bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğini söyleyen Özyaral, “Mutasyonla gelen virüs için yapılacak tek şeyin korunma olduğu biliniyor ama bir ucunda da beslenme duruyor. Doğal beslenmeyi tavsiye ediyoruz. Mevsimin meyve ve sebzelerini lifli tüketmeye, tencere yemekleri yemeye gayret gösterilmeli. Mevsim meyveleriyle şeker katmadan komposto yapıp içilebilir. Ama şeker koyulmaması çok önemli bir konu çünkü bu virüs şekeri çok seviyor. Şeker hastalarında da büyük bir problem var. Neden komposto öneriyoruz? Çünkü gıdalar piştikçe içindeki fitokimyasallar, sıvı kısmına geçerler ve vücuda daha büyük fayda sağlarlar. Biber, domates közlendiğinde de daha çok likopen alınır. Bu büyük bir C vitaminidir. Brokoli, lahana, kereviz gibi biraz kök sebzeler biraz gövde sebzeler lif oranı çok güçlü besinlerdir. Bağırsaklarımızın, mutlak suretle, lif doygunu olması lazım. Bağırsakların boşalması, başka enfeksiyon odakları demek. Başka enfeksiyon odakları da bağışıklığın düşmesi demek” diyerek kaliteli beslenmenin önemini vurguladı.

 

ÇOCUKLAR NASIL BESLENMELİ?

Çocukların beslenmesi konusunda aileleri uyaran Prof. Dr. Özyaral sözlerine şunları ekledi: “Çocukların da beslenme şekli önemli. Sabah kahvaltısı bilinçli yapılmalı. Çocuklara mutlaka pekmez ve bal yedirilmeli. Yumurtanın katı değil, içindeki besin değerinin alınabilmesi için kayısı kıvamında olması gerekir. Mümkünse omlet şeklinde tüketilmesini tavsiye ediyoruz. Süt ve süt ürünlerinden imtina edilebilir ancak yoğurt, kefir ve peynir yenebilir.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı