Koronavirüste Yeni Gelişme: Melatonin Hapı Koronavirüsü Durduruyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüste Yeni Gelişme: Melatonin Hapı Koronavirüsü Durduruyor

SAĞLIK

31 Aralık 2020 Perşembe 09:15:41

Son Güncelleme: 31/12/2020 09:17:38

Koronavirüste Yeni Gelişme: Melatonin Hapı Koronavirüsü Durduruyor

ABD’deki Cleveland Clinic’te görevli bilim insanları uyku sorunu yaşayanların kullandığı melatonin hapının koronavirüsü engellediğini öne süren bir araştırma yaptı. PLOS Biology isimli dergide yayınlanan bir araştırma uyku sorunu yaşayan insanların kullandığı melatoninin koronavirüs bulaşmasını engellediğini ortaya çıkardı.

Melatonin hapının erişilebilir ve ucuz olması sebebiyle bu keşfin çok büyük bir önemi olduğunu açıklayan ve araştırmayı yürüten Cleveland Clinic’in Genom Bilimi Enstitüsü’nde görevli bilim insanı Feixiong Cheng, “Bu sonuçlar çok önemli fakat insanlar henüz doktorlarına danışmadan bu takviyeyi alıp kullanmamalı. Daha geniş çaplı araştırmalar ve kontrollü deneyler bu ilacın etkisini ortaya koyacaktır. Fakat biz bu araştırmada melatoninin araştırılmaya değer olduğunu keşfettik” dedi.

Cheng ve ekibi bir yapay zeka kullanarak hastanede koronavirüs şüphesiyle başvuran 27.000’den fazla insanda inceleme yaptı. Katılımcıların yaklaşık yüzde 28’inin melatonin aldığını ve bu kişilerin test sonuçlarının negatif olduğunu söyleyen bilim insanları, “Bu sonuç bizi çok heyecanlandırdı. Eğer bu sonuçlar hastalarımıza, amacımıza ve misyonumuza yardım edecekse bu bizim için yeterli” diyerek açıkladı.

 

ENTÜBE HASTALARI İYİLEŞTİRİYOR

ABD’de yayın yapan bir televizyon kanalı Columbia Üniversitesi’nde entübe koronavirüs hastaları üzerinde yapılan bir araştırma sonucunu paylaştı. Bu araştırmada entübe hastalara verilen melatonin ile daha iyi sonuçlar alındığı ortaya koyuldu.

 

TRUMP DA MELATONİN KULLANMIŞTI

ABD Başkanı Trump da Ekim ayında koronavirüs olduktan sonra içinde çinko, D vitamini, famotidin ve aspirin ile birlikte melatoninin de olduğu bir ilaç kokteyli kullanarak sağlığına kavuşmuştu.

Cheng, “Bilim insanları henüz daha iyi uyku ya da uyku ilacı kullanmanın virüse nasıl etki ettiğini bilmiyor, bunun nasıl çalıştığı bilinmiyor. Fakat bunu destekleyen daha çok veri gelmeye devam ediyor. Melatonin insan vücudunun gelişmesine yardımcı olur. Dayanıklılığı artırır ve koronavirüsün yarattığı doku ve organlardaki tahribatı azaltır” dedi.

 

KALP DAMARI KORUYUCU ETKİSİ VAR

Melatoninin çok güçlü bir antioksidandır. Antioksidan özelliğinden dolayı kalp damar sistemini koruyucu etkileri olduğu yapılan çalışmalarla ortaya konmuştur.

Yapılan çalışmalarda uzun süre uykusuz kalan melatonin düzeyi azalmış bireylerin kalp krizi ve inme sıklığında artış olduğu gözlemlenmiştir.

Son yapılan çalışmalara da melatonin salgısının azaldığı uzun yıllar uykusuzluk çeken hastalarda yaşlanmanın daha hızlı olduğu, iyi uyku uyuyanlarda yaşlanmanın daha yavaş olduğu gösterilmiştir.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı