Koronavirüste Yeni Gelişme! İspanyol ilaç şirketi müjdeyi verdi: Korona Aşısından Sonra Korona İlacı Geliyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüste Yeni Gelişme! İspanyol ilaç şirketi müjdeyi verdi: Korona Aşısından Sonra Korona İlacı Geliyor

SAĞLIK

28 Ocak 2021 Perşembe 12:48:36

Son Güncelleme: 28/01/2021 12:49:29

Koronavirüste Yeni Gelişme! İspanyol ilaç şirketi müjdeyi verdi: Korona Aşısından Sonra Korona İlacı Geliyor

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Pandemi sürecinde devam eden aşı çalışmalarına bir yenisi daha eklendi: Koronavirüse karşı etki eden ilaç. İspanyol ilaç şirketi PharmaMar, ünlü bilim dergisi Science’ta bir makale yayınlayarak Plitiidepsin isimli ilacın corona virüsüne karşı etkili olduğunu açıkladı.

Tüm Dünyayı yakıp kavuran korona virüsüne karşı birçok şirket aşı ve ilaç bulmak için kıyasıya bir rekabet içine girdi. Birçok ülkede aşı geliştirilirken İspanya’dan gelen bir açıklama tıp dünyasında heyecan yarattı. İspanya merkezli PharmaMar isimli şirketin geliştirdiği Plitidepsin ilacı ile ilgili bir makale Science dergisinde yayınlandı.

CİĞERDEKİ VİRÜSÜ YÜZDE 99 ORANINDA AZALTTI

Science dergisinde yayınlanan makalede ilacın corona virüsüne karşı etkili olduğu sonucuna varıldı. Haberin yayılması ile birlikte PharmaMar’ın hisseleri yüzde 13 artarak 98.5 euroya yükseldi.

Yayınlanan makalede New York, San Francisco ve Paris’te görevli bilim insanlarından oluşan ekiplerin çalışmaları gözler önüne serilirken, ilacın hayvanlar üzerinde denendiği söylendi. İlacın ciğerlerdeki virüs oranını yüzde 99 oranında azalttığı belirtildi.

“TOKSİKLİK ORANI YÜKSEK”

PharmaMar, “Plitidepsin ile ilgili yaptığımız klinik denemelerin ilk sonuçlarının pozitif olduğunu görüyoruz ve verilerimize inanıyoruz. Bu sonuçlar Plitidepsin’in corona virüsü tedavisindeki etkisinin klinik olarak daha çok test edilmesinin gerekliliğini gözler önüne seriyor” diyerek açıklamada bulundu.

Halihazırda bazı pazarlarda tümörleri tedavi etmek için kullanılan ilaç Covid-19 virüsü ile ilgili bir proteini engelleme özelliği göstermektedir. İlacın toksiklik oranının yüksek olduğunu vurgulayan şirket, “Covid-19 denemelerinde kullanılan dozlar insanların tolere edebileceği seviyede” dedi.

PharmaMar, üçüncü faz denemeler için bazı denetleyici kurumlarla irtibat halinde olduklarını duyurdu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı