Koronavirüse Yakalandı, Kanser Olduğunu Öğrendi! Erken Teşhis Hayat Kurtardı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüse Yakalandı, Kanser Olduğunu Öğrendi! Erken Teşhis Hayat Kurtardı

SAĞLIK

16 Şubat 2021 Salı 09:08:07

Koronavirüse Yakalandı, Kanser Olduğunu Öğrendi! Erken Teşhis Hayat Kurtardı

İzmir’de yaşayan 56 yaşındaki Mithat Arıkan, koronavirüs tetkikleri sırasında akciğer kanseri şüphesiyle ameliyata alındı. Herkesin korktuğu hastalık Arıkan’ın hayatını kurtardı.

Annesini kaybettiği koronaya sadece kendisinin değil, ağabeyinin, eşi ve çocuklarının da yakalandığını, belirti vermeden ayakta geçirdiklerini aktaran Arıkan, Kent Hastanesi’nde yapılan tetkikler sırasında doktorunun akciğer kanserinden şüphelenmesi üzerine ameliyata alındı. Covid sayesinde ölümcül hastalıktan kurtuldu. Prof. Dr. Kutsal Turhan aynı seansta hem teşhis koyup hem de kanserli lobu alarak hastayı tedavi ettiklerini belirtirken, Arıkan, “Bir yerde hayatımı ölümcül koronaya borçluyum. Tesadüfen hayatım kurtuldu” dedi.

NEFES DARLIĞI ŞİKAYETİYLE GİTTİ, HAYATI KURTULDU

Mithat Arıkan’ın annesi Müşerref Arıkan (92) geçtiğimiz Aralık ayında ateşlenip zatürre tanısıyla hastaneye yatırıldı. Tedavi başlanan anne Arıkan’a yaklaşık 2 hafta sonra korona teşhisi konuldu. Covid tanısıyla başka hastaneye yatırılan anne Arıkan tüm çabalara rağmen kurtarılamadı. 22 Aralık’ta annesini kaybeden Mithat Arıkan evinde karantinaya alınırken, soluk alıp vermede sıkıntı yaşaması üzerine Covid testi yapıldı ve test pozitif çıktı. Nefes darlığı şikayetinin artması üzerine İzmir Kent Hastanesi’ne giden Arıkan’nın tedavisi başlandı. Kontrol tedavisine geldiğinde çekilen akciğer tomografisinde şüpheli nodül gören İç hastalıkları Uzmanı Dr. Hümeyra Amuca Arıkan’ı Göğüs Hastalıkları Uzmanı Jülide Çeldir Emre’ye yönlendirdi. Emre, PET CT tetkiki istedi. PET CT’de akciğer kanseri lehine şüpheler artarken, enfeksiyon nedeniyle biyopsi yapılamadı. Hasta göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kutsal Turhan’a yönlendirildi. 2 Şubat’ta Arıkan ameliyata alındı ve kanserli lop çıkarıldı.

AKCİĞER KANSERİ ERKEN EVREDE TEŞHİS EDİLDİ

Kent Hastanesi Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kutsal, hayatı bir rastlantıyla kurtulan hasta hakkında bilgi vererek şöyle konuştu; “Akciğer kanserinin bu kadar tehlikeli olmasının asıl nedeni hastalığın çoğu zaman geç dönemlere kadar belirti vermeden ilerlemesi ve hastalara ileri evrede teşhis konulduğu için uygulanan tedavilerin yeterince başarılı olmamasıdır. Bu nedenle özellikle 50 yaş üzerinde olan ve sigara içen kişilere yılda bir kez düşük doz bilgisayarlı akciğer tomografisi çektirmelerini veya en azından her yıl düzenli olarak akciğer röntgeni çektirmelerini öneriyoruz. Hastamızda olduğu gibi bazı durumlarda da akciğer kanserini tamamen tesadüf eseri çok erken dönemde yakalayıp tedavi etme şansımız oluyor. Bazen bir trafik kazası, bazen işe girişte istenen akciğer grafisi, bazen de bu hastamızda olduğu gibi başka bir hastalık şüphesi nedeniyle çekilen akciğer grafisinde hiçbir belirti vermeyen, çok erken evrede akciğer tümörleri rastlantısal olarak görebiliyoruz. Böyle hastalarda cerrahi ile hem aynı seansta hastaya teşhis koymuş hem de hastalıklı akciğer parçasını çıkararak çok yüksek oranlarda tam iyileşme sağlamış oluyoruz.” dedi.

Artık bu hastalarımızın büyük çoğunluğunu kapalı ameliyat yöntemiyle tedavi edebilmekte olunduğunu söyleyen Kutsal, “Nodülün yerleşimi nedeniyle kapalı yöntemin uygun olmadığı hastalar için ise kapalı yönteme çok benzer şekilde, küçük bir kesi yaparak, hiç kasları kesmeden aynı cerrahi işlemi gerçekleştirip hastalarımızı sağlığına kavuşturabiliyoruz. Bu hastamız da hiçbir şikayeti olmayan ve geçirdiği Covid nedeniyle çektirdiği akciğer tomografisinde 1,5 cm çaplı kuşkulu bir nodül saptanan hastamızdı. Aynı seansta hem teşhis koymuş, hem de kanserli lobu alarak hastamızı tedavi etmiş olduk. Patoloji sonucunda hastamızın birinci, yani en erken evrede olduğunun tespit edilmesi bizi daha da sevindirdi. Böylece cerrahi sonrası hiçbir ek tedaviye gerek kalmadan sağlığına kavuşmuş oldu. Hastamızı artık sadece takipler için 3 ayda bir davet edeceğiz.” diyerek erken teşhisin hayat kurtardığını belirtti.

“HAYATIMI KORONAYA BORÇLUYUM”

Koronavirüse yakalanan Mithat Arıkan yaşadığı durumu şu sözlerle anlattı: “Ayakta geçirdim ancak annemin ölümünden bir iki gün önce göğsüm sıkışmaya başlamıştı. Nefes alıp vermemde güçlük yaşıyordum. İlaç tedavisi başlandı. Kontroller sırasında da akciğerimde şüpheli tümör görüldü. Şansım varmış. Bir yerde hayatımı ölümcül koronaya borçluyum. Bilmeden hayatım kurtuldu ancak bu da hekimlerimin dikkati ve başarılı bir ameliyatla mümkün oldu.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı