Koronavirüse Yakalanan Hastalar Dikkat! İlaç Kullanmayan Hastalarda Ciddi Sorunlar Gözlemlendi
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüse Yakalanan Hastalar Dikkat! İlaç Kullanmayan Hastalarda Ciddi Sorunlar Gözlemlendi

SAĞLIK

26 Aralık 2020 Cumartesi 12:19:37

Son Güncelleme: 26/12/2020 12:20:32

Koronavirüse Yakalanan Hastalar Dikkat! İlaç Kullanmayan Hastalarda Ciddi Sorunlar Gözlemlendi

İlaç kullanan korona hastaları ile kullanmayanların akciğer tomografisi arasındaki inanılmaz fark gözler önüne serildi. Prof. Dr. Şevket Özkaya, 55 yaşında ve 1 hafta ilaç kullanmayan pozitif bir hastanın akciğerlerindeki inanılmaz değişimi tomografi sonuçlarını göstererek ortaya koydu. Faydasına inanmadığı için ilaçları kullanmayan aynı hastanın hava yolları hava yerine sıvı ile doldu.

Prof. Dr. Şevket Özkaya, bir hafta ilaç kullanmayan korona hastasının akciğer tomografisini inceledi. Hasta pozitif haldeyken ilk akciğer tomografisine bakıldı. Tomografide akciğerlerdeki tutulmanın az olduğu gözlemlendi. Akabinde aynı hastanın verilen ilaçları kullanmamış ve 1 hafta boyunca tedaviye uymamış haldeki akciğer tomografisine bakıldı. Hastanın akciğer tomografisinde yaygın buzlu camların ve hava yollarının hava yerine ciddi şekilde sıvı ile dolduğu gözlemlendi.

 

İLAÇLARI KULLANMADIĞI İÇİN YOĞUN BAKIMA ALINDI

Akciğer tomografisinde oluşan değişim ile ilgili açıklamada bulunan Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Ekranda 55 yaşında bir kadın hastamızın filmini görüyorsunuz. Bu kadın hastamız acil servisimize ateş şikayetiyle geldi ve koronavirüsten şüphe ettik. Testini yaptığımızda ise testin sonucu pozitif geldi. Tomografi çektiğimiz zaman akciğerlerinde henüz ciddi bir tutulum görünmezken hastamız 55 yaşında olduğu için her an ilerleyebilir korkusuyla Sağlık Bakanlığımızın önerdiği ilaçları ve reçeteyi hastanemizden kendisine verdik. Hasta kendini evde karantinaya aldı fakat sonradan öğrendik ki tereddüt ettiği için ilaçlarını kullanmayarak kendini evde tedavisiz bırakmış. Yaklaşık bir hafta sonra aynı hasta acil servisimize bu sefer solunum yetmezliği şikayetiyle geldi. Solunum yetmezliği gelişince hastanın akciğer tomografisinde ‘buzlu cam’ dediğimiz ve daha ileri konsolide alanların oluştuğunu gördük. Yaygın akciğer harabiyeti dediğimiz bir tablo oluşmuştu. Bu durumda hastada solunum yetmezliği olduğu için yoğun bakıma almak zorunda kaldık” diyerek durumun önemini vurguladı.

 

“TEDAVİLERDEN KAÇINMAYIN”

Hastalığa yakalandıktan sonra mutlaka doktora görünmek gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Özkaya, “Mart, nisan ve mayıs aylarında yani pandeminin en yüksek olduğu dönemlerde, her evde bir pozitif vaka gelince biz şaşırıyorduk fakat şimdi ailedeki herkes pozitif oluyor. Bu yüzden ailenizi ve toplumu seviyorsanız kurallara uyun ve bakanlığımızın önerdiği tedavilerden kaçınmayın diyoruz. Çünkü virüs enfekte ettikten bir süre sonra akciğerlerde yaygın buzlu camlara ve konsolidasyona neden oluyor. Eğer zamanında tedaviye başlanmazsa, bu durum solunum yetmezliğine kadar gidip maalesef hastanın kaybına yol açıyor. Bu yüzden mümkün olduğunca bilinçli ve kurallara uygun şekilde davranmamız gerekiyor” dedi.

 

“İNSANLAR KORKTUKLARI İÇİN HASTANEYE GELMİYORLAR”

Tedaviye başlanmadığı durumda solunum yetmezliğine kadar gidildiğini ve bazı zamanlar hastanın kaybedilmesine sebebiyet verdiğini vurgulayan Prof. Dr. Şevket Özkaya, “Koronavirüsün insanlar üzerindeki inanılmaz etkilerini son 3-4 ayda daha ağır hissettik. Bütün hastaneler ve yoğun bakımlar neredeyse tama yakın doluluk oranı ile çalışıyor. Sağlık çalışanlarından da çok fazla enfekte olan var. İnsanlarımızın özellikle bu hastalıktan korkarak doktora gelmediklerini; geldikleri zaman da kendilerine koronavirüs tanısı koyulduğunda Sağlık Bakanlığımızın önerdiği bütün hastalara ücretsiz dağıtılan ilaçları kullanmakta tereddüt ettikleri için inanılmaz derecede akciğerlerinde harabiyet ve solunum yetmezliği ile karşı karşıya kaldıklarını görüyoruz. Bizim bu konuda vatandaşlarımıza bu hastalığın ciddiyetinin bilincinde olarak sorumlulukla davranmalarını ve maske, mesafe, temizlik kuralına dikkat etmelerini öneriyoruz. Mutlaka en ufak şikayetlerinde vakit kaybetmeden tanı konulmasını sağlamalarını ve bakanlığımızın verdiği ilaçları kullanmalarını öneriyoruz. Aksi takdirde gerçekten geriye dönüşü olmayan sonuçlarla karşılaşıyoruz” diye ifade etti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı