Koronavirüs Tedavisinde Yeni Yöntem: Lama Antikoru
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüs Tedavisinde Yeni Yöntem: Lama Antikoru

SAĞLIK

25 Aralık 2020 Cuma 10:51:29

Son Güncelleme: 25/12/2020 10:54:00

Koronavirüs Tedavisinde Yeni Yöntem: Lama Antikoru

ABD’de Ulusal Sağlık Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, lamadan aldıkları “Cormac” adlı nano antikorları test etti. Yapılan testin sonuçlarında, lamadaki nano antikorların Kovid-19’a karşı etkili olduğu ve insanlar için burun spreyi olarak kullanılabileceği tespit edildi.

ABD’nin Maryland eyaletinde bulunan Ulusal Sağlık Enstitüsü’ndeki (NIH) bilim insanlarının, lama, deve ve alpaka gibi hayvanlarda bulunan nano antikorların Covid-19 tedavisinde ve virüsü önlemede kullanılabileceği üzere yaptıkları araştırmalar pozitif sonuç verdi.

Araştırmayı yürüten bilim insanları, lama, alpaka ve deve gibi hayvanlarda bulunan NIH-CoVnb-112 antikorunun insanlardaki antikorlara oranla hem daha küçük hem de 10 kat güçlü olduklarını, bu kapsamda corona virüsü tedavisinde ve hastalığı önlemede etkili olabileceğini vurguladı.

 

ANTİKORLAR SARS-CoV-2’yi ETKİSİZ HALE GETİRDİ

Laboratuvar deneyleri, “Cormac” adlı lamadan alınan nano antikorunun, Kovid-19’a neden olan SARS-CoV-2’nin proteinine yapıştığını ve etkisiz hale getirdiğini gösterdi. Araştırmayı yürüten ekipten Profesör David Brody, “Bu anti-Kovid-19 antikorunun (lama nano antikoru) koronavirüs salgınıyla mücadelede oldukça etkili ve çok yönlü olabileceğini umuyoruz” diyerek açıkladı.

Bu nano antikorların doğal olarak deve, lama ve alpaka gibi hayvanların bağışıklık sistemleri tarafından üretildiği bildirildi. Bilim insanları ortalama olarak, nano antikor proteinlerinin insan antikorunun yaklaşık onda biri ağırlığında olduğunu, ayrıca daha ucuz ve mühendisliğinin daha kolay olduğunu vurguladı.

İngiltere de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki ekiplerin, salgını önlemeye yardımcı olabilecek lama nano antikorları topladığı söyleniyor.

 

NANO ANTİKOR NEDİR?

Nano antikorlar, doğal ağır zincirli antikorların benzersiz yapısal ve fonksiyonel özelliklerini taşıyan, antikor bazlı terapötik proteinlerdir. Nano antikor teknolojisi, kamelidlerin (deve ve lamalar) hafif zincirleri olmamasına rağmen tamamen fonksiyonel olan antikorlar taşıdığının keşfinden sonra geliştirilmiştir.

Bu ağır zincirli antikorlar, tek değişken bağlanma alanına (VHH) ve çift sabit bağlanma alanlarına (CH2 ve CH3) sahiplerdir. Klonlanmış ve izole edilmiş VHH bağlanma alanı, orijinal ağır zincirli antikorun antijene bağlanma kapasitesine ev sahipliği yapan mükemmel derecede stabil bir polipeptittir.

 

NANO ANTİKORLAR HANGİ HAYVANLARDA BULUNUR?

Bu nano antikorların deve, lama ve alpaka gibi hayvanların bağışıklık sistemleri tarafından üretildiği bilinmektedir. Bilim insanları ortalama olarak, nano antikor proteinlerinin insan antikorunun yaklaşık onda biri ağırlığında olduğunu, ayrıca daha ucuz ve mühendisliğinin daha kolay olduğunu vurguladı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı