Koronavirüs Tedavi Sürecinde Antibiyotik Kullanımına Dikkat! Virüsü Daha Ölümcül Hale Getirebilir!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüs Tedavi Sürecinde Antibiyotik Kullanımına Dikkat! Virüsü Daha Ölümcül Hale Getirebilir!

SAĞLIK

1 Ocak 2021 Cuma 12:48:04

Son Güncelleme: 01/01/2021 12:49:10

Koronavirüs Tedavi Sürecinde Antibiyotik Kullanımına Dikkat! Virüsü Daha Ölümcül Hale Getirebilir!

Damlacıklar yoluyla bulaşan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı yüzbinleri aştı. Vatandaş kendi başına çare aramaya başladı. Uzmanlar koronavirüs tedavisinde kullanılan antibiyotik konusunda vatandaşları uyarıyor. Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Önder Ergönül, dikkat edilmesi gerektiğine vurgu yaparak “Koronavirüsü daha ölümcül hale getirebiliyor” dedi.

Antibiyotikler; aşırı, gereksiz ve yanlış kullanım nedeniyle zamanla ‘tedavi edici’ özelliklerini yitirmektedir. Türk Mikrobiyoloji Derneği kongresinde gündeme gelen, 3 bin 406 hastayla yaptıkları araştırmada; ayaktan veya yatarak takip edilen Covid-19 hastalarının yüzde 72’sinin tedavisinde antibiyotik kullanıldığına yer verilmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) defalarca uyarı alan Türkiye’de bu durum tepkilere neden oldu.

Clinical Infectious Diseases dergisinde 21 Ağustos 2020’de yayımlanan bir makaleye göre, araştırmaya dahil edilen Covid-19 hastalarının yaklaşık yüzde 57’si erken ampirik antibiyotikler alırken yalnızca yüzde 3.5’i onaylanmış toplum kaynaklı bakteriyel infeksiyona sahipti. Bazı hastanelerde, Covid-19 hastalarında erken ampirik antibiyotik kullanımı yüzde 84’e kadar çıkıyor.

 

“ETKİSİZLİĞİ İSPATLANDI”

Sağlık Bakanlığı Covid-19 Bilgilendirme Sayfası’nda yer alan, ”Covid-19 antibiyotiklerle tedavi edilebilir mi?” sorusuna, ”Hastalığın etkeni bir virüs türüdür (SARS-CoV-2). Antibiyotikler virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önlemek veya tedavi etmek amacıyla kullanılmaz” şeklinde cevap verilmiştir.

Türkiye’de corona virüs hastalarında yaygın bir antibiyotik kullanımı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Önder Ergönül, ”İlk etapta, antibiyotiklerin de tıpkı hidroksiklorokin gibi yararlı olabileceği öne sürüldü. Ama daha sonra antibiyotiklerin corona virüs tedavisinde işe yaramadığı defalarca kez ispatlandı” dedi.

Ergönül, Covid-19’un bir virüs olduğunu ve virüse karşı antibiyotiklerin etkisi olmadığını ifade etti.

 

HASTALARIN İSTEĞİ ÜZERİNE ANTİBİYOTİK YAZIYORLAR

Türkiye’de antibiyotik kullanımına ilişkin çok yanlış bir algı olduğunu belirten Ergönül, “Bazı hekimler elleri alışkın olduğu için bazı hekimler de hasta istediği için yazıyorlar. Ya da şu an enfeksiyon yok ama olabilir diyerek yazabiliyorlar” diyerek antibiyotik kullanımına ilişkin yapılan yanlışlıkları dile getirdi.

 

“AŞIRI KULLANIM BAKTERİLERDE DİRENÇ GELİŞTİRİYOR”

Bazı hastalarda antibiyotik tedavisinin gerekli olduğunu söyleyen Ergönül, sözlerine şu şekilde devam etti:

”Corona virüs teşhisi konulan hastaların durumu bazen ağırlaşıyor ve hastaneye yatabiliyor. Bu hastalarda bazı durumlarda gerçekten de antibiyotik gerekebiliyor. Ancak bu oldukça düşük bir ihtimal. Kesinlikle kullanılmaması gerekiyor diye bir iddiamız yok. Ancak özellikle pandemi döneminde antibiyotikleri daha akılcı kullanmaya ihtiyacımız var”

Küresel bir tehdit haline gelen antibiyotik kullanımı için Türkiye’nin 5 kez uyarıldığını ifade eden Ergönül, ”Aşırı antibiyotik kullanımı bakterilerde direnç geliştiriyor. Danimarka, İsveç gibi ülkelerde direnç oranları az çünkü antibiyotik tüketimi sıfıra yakın” dedi.

”DAHA ÖLÜMCÜL HALE GETİREBİLİYOR”

“Herkes corona virüse odaklanınca da bilinçsiz antibiyotik kullanımı göz ardı ediliyor. ”Bu durum antibiyotikler rahat rahat yazıldığı için oluyor.” diyen Ergönül ”Bakteriyel direncin artması bir süre sonra bütün antibiyotikleri etkisiz hale geliyor. Ve bu durum corona virüsü daha ölümcül hale getirebiliyor” diyerek uyarıda bulundu.

Konuya ilişkin örnek veren Ergönül, ”Mesela bir idrar yolu enfeksiyonu düşünün. Tedavisi çok basittir. Ancak verilen antibiyotikler işe yaramazsa ciddi sorunlar yaratabilir. Bunun nedeni leblebi, çekirdek gibi antibiyotik kullanılmasından oluyor” diyerek hastaların antibiyotik yazıldığı durumlarda kullanmadan önce hekimlere “neden” sorusunun sorulması gerektiğini bildirdi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı