Koronavirüs İçin Yeni Bir Ümit ABD’li Bilim İnsanlarından Geldi: Buldukları İlaç Virüsün Hem Gelişimini Hem Bulaşmasını Engelliyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüs İçin Yeni Bir Ümit ABD’li Bilim İnsanlarından Geldi: Buldukları İlaç Virüsün Hem Gelişimini Hem Bulaşmasını Engelliyor

SAĞLIK

20 Şubat 2021 Cumartesi 12:21:25

Koronavirüs İçin Yeni Bir Ümit ABD’li Bilim İnsanlarından Geldi: Buldukları İlaç Virüsün Hem Gelişimini Hem Bulaşmasını Engelliyor

ABD’li Bilim inanları koronavirüse karşı yeni bir ilaç geliştirdiler. Bilim insanları, çalışmaları sırasında Molnupiravir adlı ilacın tedavide olumlu sonuçlar doğurduğunu tespit etti. Deneylerde ilacın, hem virüsün vücuttaki gelişimini hem de bulaşmasını engellediği görüldü.

Koronavirüse karşı yapılan çalışmalara bir yenisi daha eklendi. ABD’de, North Carolina Üniversitesi’ndeki bilim insanları koronavirüs türlerine karşı yeni bir ilacı denemeye başladı. Araştırmaya göre EIDD-2801 ya da diğer adıyla Molnupiravir’in SARS-CoV, MERS-CoV, SARS-CoV-2 gibi koronavirüs türleri üzerinde etkisi denendi. Deneylerde ilacın, insan akciğeri nakledilmiş farelerde etkili olduğu görüldü.

KULLANIMI DAHA KOLAY

Yapılan çalışmada, ilacın Sars Cov-2’nin üremesini durdurduğu ve virüsün bulaşmasında da etkili olduğu tespit edildi. Nature dergisinde yayınlanan araştırma değerlendirmelerinde Molnupiravir’in, klinik bir ortamda infüzyon yoluyla uygulanan Remdesivir ve antiviral biyolojik ilaçlarla karşılaştırıldığında, uygulamasının daha kolay olduğu açıklandı.

Klinik çalışmalarda insan dozuna benzer bir doz kullanarak EIDD-2801’in SARS-CoV-2nin gelişmesini engelleyip engellemediği de test edildi.

“TEDAVİYE NE KADAR ERKEN BAŞLANIRSA O KADAR ETKİLİ OLACAK”

Deneylerde, insan akciğeri nakledilmiş fareler koronavirüse maruz bırakıldıktan 24 saat veya 48 saat sonra farelere her 12 saatte bir EIDD-2801 uygulandı.

Sonuçlara göre, sadece iki günlük tedavi sonrasında bile ilaç, virüsün replikasyonu üzerinde etkili oldu. EIDD-2801, akciğer dokusu içerisindeki bulaşıcı parçacıkların sayısını önemli ölçüde azalttı.

Araştırma değerlendirmesinde, SARS-CoV-2’ye maruz kaldıktan sonra EIDD-2801 tedavisi ne kadar erken başlatılırsa, virüs replikasyonundaki azalmanın da o kadar büyük olacağı belirtildi.

HEM TEDAVİ EDİCİ HEM KORUYUCU

Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Güner Sönmez ilaçla ilgili çalışmayı sosyal medyadan paylaştı. Sönmez paylaşımında, “İlaç tedavisinde çok güzel haber, sona yaklaşıyoruz. Molnupiravir: Sars Cov-2’nin üremesini durduruyor. Virüsün bulaşmasını da engelliyor. Yani hem tedavi edici, hem koruyucu. Bu ilaç salgında dönüm noktalarından biri olabilir. Daha önce grip tedavisinde kullanılan bir ilaç. Tablet olarak alınıyor. İnsan deneylerinin faz 2-3 sonuçlarının da Mart sonunda çıkması bekleniyor. 1-2 ay içinde elimizde etkili bir ilaç olacak gibi görünüyor” diyerek ifade etti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı