Koronavirüs Hayatımızı Altüst Etti. Ruhsal Rahatsızlıklar Arttı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüs Hayatımızı Altüst Etti. Ruhsal Rahatsızlıklar Arttı

SAĞLIK

30 Ocak 2021 Cumartesi 10:52:39

Son Güncelleme: 30/01/2021 10:53:06

Koronavirüs Hayatımızı Altüst Etti. Ruhsal Rahatsızlıklar Arttı

Yaklaşık bir senedir hayatımızın içinde olan koronavirüs hastalığı bütün hayatımızı değiştirdi. Hastalığa yakalanma korusu herkesi psikolojik olarak etkilemeye devam ediyor. Hastalığı ağır geçiren ve yoğun bakıma giren 10 kişiden dokuzu taburcu olduktan sonra da çaresizlik duygusu ve ölüm korkusu yaşıyor…

Koronavirüs tüm dünyayı esir almışken aşılama çalışmaları her geçen gün ümit vermeye devam ediyor. Covid-19 kişinin sadece fiziksel sağlığını değil, ruhsal sağlığını da derinden etkiliyor. Hem Covid’e yakalanma korkusu yaşayanlar hem de hastalığı atlatanlarda ağır psikolojik problemler görülüyor.

Pandemi günlerinde psikiyatri kliniklerine başvuranlarda Covid-19’la ilişkili ruh sağlığı problemlerine sık rastlandığını söyleyen Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Dr. Barış Sancak “Özellikle hastalığı ağır geçirenlerde ve yoğun bakımda tedavi görmek zorunda kalan kişilerde travma sonrası stres bozukluğuna sıklıkla rastlıyoruz. Ne yazık ki pandemi döneminde tedavi ile kontrol altında olan ruhsal rahatsızlıklar da yeniden alevlendi” diyerek koronavirüs geçirenlerde en sık rastlanan psikolojik rahatsızlıkları şöyle sıraladı:

1) KAYGI BOZUKLUĞU

Araştırmalar Covid-19 geçiren kişilerin en az yarısında kaygı bozukluğu belirtilerine rastlandığını ortaya koyuyor. Kişiler hastalığı atlatsalar bile koronavirüsle ilgili kaygılı düşünceleri kafalarından atamıyorlar. Çarpıntı, nefes darlığı, sıkıntı hissi, ölüm korkusu, uyumakta zorluk gibi şikâyetleri devam ediyor.

2) DEPRESYON

Koronavirüs geçiren kişilerin yarısında depresif belirtiler görülüyor. Yapılan çalışmalarda, depresyonun en tehlikeli sonuçlarından biri olan intihar davranışının da pandemi sonrasında arttığı görülüyor. Sosyal izolasyon, belirsizliğe bağlı kaygılar, ekonomik problemler, geçirilmiş depresyon öyküsü ve Covid-19 hastalığını ağır geçirmiş olmak önemli risk faktörleri.

3) BAĞIMLILIK

Araştırmalar pandemi sonrası alkol tüketiminin iki kat arttığını ortaya koymakta. Geçmişte alkol problemleri olanlar özellikle risk altındalar.

4) UYKUSUZLUK

Pandemi döneminde genel toplumda kronik uykusuzluğun yüzde 40’lara varan oranda arttığı çalışmalarla açıklandı. Bu duruma, beyindeki hormonal ve biyokimyasal değişikliklerin sebep olduğu düşünülüyor.

5) TRAVMA SONRASI STRES BOZUKLUĞU

Özellikle hastanede yatan ağır Covid19 hastalarının yüzde 90’ında taburculuk sonrası stres bozukluğu görülmekte. Yoğun ölüm korkusu, çaresizlik, umutsuzluk ve yalnızlık hisleri bu rahatsızlığın ortaya çakışına katkıda bulunuyor. Taburculuk sonrası akla gelen ve hastane günleri ile ilgili kötü düşünceler, kâbuslar, uykuya dalmada zorluk, hatırlatıcı uyaranlardan kaçınma davranışı bir aydan uzun süre devam ediyorsa tedaviye başvurulmalıdır. Bu rahatsızlık tedavi edilmediğinde kalıcı hâle gelme riski taşır.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı