Koronavirüs Aşısındaki Yan Etkiler Söylenenlerin Aksine Pozitif Bir İşaret Olarak Açıklandı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüs Aşısındaki Yan Etkiler Söylenenlerin Aksine Pozitif Bir İşaret Olarak Açıklandı

SAĞLIK

18 Şubat 2021 Perşembe 12:33:34

Son Güncelleme: 18/02/2021 12:34:17

Koronavirüs Aşısındaki Yan Etkiler Söylenenlerin Aksine Pozitif Bir İşaret Olarak Açıklandı

Birçok ülkede devam eden aşılama çalışmalarının ardından merak konusu aşı sonra görülen semptomlar oldu. İngiltere’de her 10 kişiden birinde görülen ve birkaç gün içinde geçen aşı sonrası yan etkilerin aslında iyiye işaret olduğu açıklandı. Uzmanlar, yan etkilerin bağışıklık sisteminin olması gerektiği gibi çalıştığını gösterdiğini belirtti.

Yaklaşık bir yıldır tüm dünyayı saran ve milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan koronavirüste tek ümit aşılama çalışmaları. Bu zaman zarfında aşı çalışmalarında ne kadar ilerleme kaydedildiyse de aşının koruyucu olup olmayacağı tartışmaları devam etmektedir.

Salgından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İngiltere’de aşıdaki yan etkilerle ilgili farklı bir yaklaşım geldi. Uzmanlar, koronavirüs aşısında ortaya çıkan yan etkilerin sanılanın aksine pozitif bir işaret olduğunu savundu.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN DÜZGÜN ÇALIŞTIĞINA İŞARET EDİYOR

İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu (MHRA), İngiltere’de aşı uygulanan her 10 kişiden birinde 48 saat içinde hafif yan etkiler görülebildiğini, bunların büyük çoğunluğunun herhangi bir müdahale gerektirmeden kendiliğinden geçtiğini söyledi. Oxford Aşı Grubu da MHRA’yı destekler bir açıklama yaparken, “Bu tip semptomların ortaya çıkması, bağışıklık sisteminin olması gerektiği gibi çalıştığını gösteriyor” dedi.

“AŞI VÜCUTTAKİ STOKİN SEVİYESİNİ YÜKSELTİYOR”

Bağışıklık sisteminin aşıyla vücuda enjekte edilen inaktif durumdaki virüse yanıt verebilmesi için, hücrelere sinyal göndermek amacıyla sitokin proteininin seviyesi yükseliyor. Warwick Üniversitesi’nden Prof. Dr. Andrew Easton, “Aşıyla birlikte vücudunuzdaki sitokin seviyesi artıyor. Bağışıklık sistemi bunu hücrelerin virüsle savaşması için uyarıcı olarak kullanıyor. Bu bağışıklık sisteminin aşıya karşı verdiği önemli bir yanıt” diyerek ifade etti.

Aşıdan sonra artan sitokin seviyesi, ortaya çıkan yan etkilerden de sorumlu. Damarları, kasları ve diğer dokuları etkileyen sitokin, vücutta ağrılı şişliklerin yanı sıra grip benzeri semptomlara da yol açabiliyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı