Koronavirüs Aşısında Büyük Adaletsizlik! Yoksul Ülkelerin Aşı Ümidi 2022'ye Kaldı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüs Aşısında Büyük Adaletsizlik! Yoksul Ülkelerin Aşı Ümidi 2022’ye Kaldı

SAĞLIK

28 Ocak 2021 Perşembe 12:08:25

Koronavirüs Aşısında Büyük Adaletsizlik! Yoksul Ülkelerin Aşı Ümidi 2022’ye Kaldı

Koronavirüs aşısının hızla geliştirilmesi dünyada salgının sonuna gelindiğine dair bir ümit oldu. Zengin ülkelerde on milyonlarca doz aşı dağıtımı yapılırken yoksul ülkelerde ise bu sayı yüzlerle sınırlı kaldı. Bu sebeple düşük gelirli ülkeler, aşıya erişmek için 2022’ye kadar beklemek zorunda kalacaklar…

Koronavirüs aşı çalışmaları hızla devam ederken zengin ülkeler aşıların çoğunu satın aldı, yoksul ülkeler 2022’ye kadar beklemek zorunda kaldı. Örneğin Kanada, her bir vatandaşının beş defa aşılanmasını sağlayacak kadar çok aşı satın aldı. Bu tip örnekler nedeniyle dünyanın geri kalanı, özellikle düşük gelirli ülkelerin çoğu aşıya erişim için 2022’yi beklemek zorunda.

Bu adil olmayan dağıtımdan etkilenen ülkelerin başında can kaybının dörtte birinin yaşandığı Latin Amerika ülkeleri gelmektedir. Arjantin, Venezuela ve Bolivya geri kalmamak için, klinik deneyleri tamamlanmadan Rus hükümetinin geliştirdiği Sputnik V aşısından sipariş etmeye başladı.

Aşılar küresel düzeyde yapılmaya başlanırken, sağlık uzmanları uyarıyor: Herkes savaşı kazanana dek kimse kazanmış olmayacak.

COVAX 2 MİLYAR DOZ AŞIYI ÜCRETSİZ DAĞITACAK

Çoğu yoksul ülke, 2 milyar doz aşıyı ücretsiz temin etmek için oluşturulan küresel girişim COVAX’ı bekliyor. COVAX, Şubat ayında dağıtıma başlayacak ama piyasada, bu girişimin satın alabileceği aşı neredeyse hiç kalmadı.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Dünya ahlaki çöküntü felaketinin eşiğinde” uyarısını yaptı. Birçok ülke de aşıya erişim için farklı yollar deniyor, kendileri üretmeye başlıyor. Aşının farklı üreticiler tarafından da tedarik edilmesi ve üretilmesi için ilaç şirketlerinin yöntemlerini paylaşması lazım ama hiçbir şirket buna yanaşmıyor.

Çoğu düşük gelirli ülkenin 2022’ye kadar aşılanamayacağı göz önünde bulundurulduğunda, uzmanların da dediği gibi pandeminin de sonunun yakın olduğunu söylemek çok mümkün görünmüyor.

COVAX NEDİR?

Covax bir ölçüde gerçeğe dönüşen zengin ülkelerin yoksul ülkeler hilafına aşıları stoklayacağı korkuları karşısında kuruldu.

Gelir düzeyi ne olursa olsun, tüm ülkelere koronavirüs aşısına eşit erişim sağlamayı amaçlayan küresel bir girişim. Nisan 2020’de başlatılan Covax’ın önderliğini bir Birleşmiş Milletler kuruluşu olan Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve iki aşı savunma grubu yapıyor.

Birlikte, bağışları Covax’a üye olan 180’den fazla sayıda ülke için aşı geliştirilmesi, satın alınması ve dağıtımına yatırıyorlar.

ÜLKELER AŞILARINI NE ZAMAN ALACAKLAR?

Covax şu ana dek tek bir doz aşı bile dağıtamadı. Covax, Covid-19 aşılarının dağıtımına orta ve düşük gelirli ülkelerin aslan payını alacağı şekilde Şubat ayında başlaması bekleniyor.

Covax, bu yıl sonuna dek iki milyar dozdan fazla aşının dünya genelindeki ülkelere dağıtılmış olmasını umuyor. Bu aşıların 1,3 milyar dozu plana katılan 92 ülkeye dağıtılacak ve nüfuslarının yüzde 20’sini kapsayacak. Sağlık çalışanları, yaşlılar ve tehdide açık olanlar ilk olarak aşılanacak.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı