Koronavirüs Aşısı Alerjisi Olanlara Nasıl Yapılacak? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüs Aşısı Alerjisi Olanlara Nasıl Yapılacak? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

SAĞLIK

30 Ocak 2021 Cumartesi 11:43:20

Koronavirüs Aşısı Alerjisi Olanlara Nasıl Yapılacak? Bilim Kurulu Üyesi Açıkladı

Herhangi bir şeye alerjisi olmayan vatandaşların aşılama çalışmaları sağlık kurullarında devam ederken alerjisi olanların nasıl aşılanacağı merak konusu oldu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Sema Kultufan Turan, ciddi alerjisi bulunanların hastanelerde, hafif tanısı bulunanların ise aile hekimliklerinde aşı olabileceğini açıkladı. Alerji geçmişi olanlar aşılama sonrasında 30 dakika bekleyecek.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşılanmasıyla başlayan sürecin sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü vatandaşlarımızla devam ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, dünyada salgının ağır şekilde seyrettiğini belirterek, mücadelede en önemli ayağın aşılama süreci olduğunu belirtti.

AŞILAMA ÇALIŞMALARI HIZLA DEVAM EDİYOR

Turan, sağlık çalışanlarının ardından, huzurevleri ve bakımevlerinde kalanlarla onların bakımından sorumlu kişilerin yanı sıra 90 yaş üzeri yurttaşlar için de aşılama yapıldığını ve bunun 85 yaş üzerindeki yurttaşların evlerinde aşılanmasıyla sürdüğünü, sıra 65 yaş üstü vatandaşlara geldiğini vurguladı.

Yurttaşların MHRS üzerinden randevu alarak aşılarını olabileceklerini dile getiren Turan, “Bu şekilde randevu günü, saati ve yerini belirleyebilecekler. Bu noktada kamu, özel hastaneler, özellikle Ana Çocuk Sağlığı Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) büyük görev üstelenecek.” dedi.

“CİDDİ ALERJİSİ OLANLAR HASTANE ORTAMINDA AŞILANACAK”

Prof. Dr. Turan, ASM’lerdeki aile hekimlerinin aşılamada büyük rol oynayacağını söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: “Aile hekimlerinin gözetiminde yurttaşlarımız aşılanabilecek. Randevusunu alan yurttaşımız, bu saate yakın bir zamanda ASM’de olacak. Alanda çok büyük kalabalık oluşturmamak için randevu saatine mutlaka uygun zamanda gidilmeli. Saatinde gelen yurttaşımız, hekimiyle görüşecek ve hekim arkadaşımız kişinin bir alerjisi olup olmadığını sorgulayacak.

Özellikle alerji önemli bir konu. Tanı konmuş bir alerjinin varlığı halinde, bu kişilerin hastane ortamında aşılanması önerisinde bulunulacak. Alerji öyküsü olup da alerjisi hafif şekilde tanımlananlar ise aşı sonrası aile hekiminin gözetiminde 30 dakika bekleyecek. Alerji hikayesi yoksa kişilerin aşıları Aile Sağlığı Merkezlerinde aile hekimlerinin gözetiminde yapılacak ve 15 dakikalık bir istirahatten sonra evlerine gidebilecekler.”

“SON 6 AY İÇİNDE COVİD-19 GEÇİRENLER ALTI AY SONRA AŞILANMALI”

Turan, Covid-19 geçirmiş kişilerin aşılanma süreciyle ilgili şunları belirtti: “Son altı ay içinde Covid testi pozitif çıkan ve hastalık geçirmiş olanların, antikor düzeyleri oluşmaya başlar. Bu bazılarında düşük, bazılarında büyük değerlerde olabilir. Sadece antikor oluşması değil, vücudun hafıza hücrelerinin de bu hastalığa karşı bir takım koruyuculuk yeteneği olduğu için bu kişilerin altı ay içinde aşılanmasına gerek yoktur. Altı aylık süre dolduktan sonra aşılanabilirler.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı