Koronavirüs Aşılama Odaları İlk Kez Görüntülendi! Aşılar Bu Odalarda Yapılacak
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Koronavirüs Aşılama Odaları İlk Kez Görüntülendi! Aşılar Bu Odalarda Yapılacak

SAĞLIK

11 Ocak 2021 Pazartesi 11:55:33

Koronavirüs Aşılama Odaları İlk Kez Görüntülendi! Aşılar Bu Odalarda Yapılacak

Sağlık Bakanlığı, 81 ile koronavirüs aşı uygulamasıyla ilgili resmi yazı gönderdi. Yazıda COVID-19 aşılama çalışmasının yapılacağı hastanelerde alınması gereken tedbirler ile aşılamanın nasıl yapılacağı açıklanırken; her hastaneye bir aşı odasının kurulması talep edildi.

Hastanelerin kapasitesine göre sayısı belirlenecek olan aşı odalarına aşı yapılacak olan kişiler teker teker alınacak. Odada aynı anda aşı uygulanacak iki kişi olması durumunda hekimler sorumlu olacak ve aşılama, randevu sistemiyle gerçekleştirilecek. Aşı olmak isteyen fakat randevusu bulunmayan kişiler, doktorların uygunluk durumuna göre aşılanacak.

 

RANDEVU ALINARAK GİDİLECEK

Aşı odalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Şefi Rahmet Güner, “Biliyorsunuz Sağlık Bakanlığı’nın genelgesi yayınlandı. Bu genelgeye göre 1000 yatağın üzerindeki hastanelerde 25 aşı odasının oluşturulması planlanıyor. Biz en az bu kadar olacak şekilde bir planlama yaptık. Daha sonrasında da yer imkanımız var. Aşı odası sayısı gerekirse arttırılabilecek şekilde planlamalarımızı yürütmekteyiz.” diye açıkladı.

Aşı başvurularının hastane başvuru sistemine benzer bir şekilde olacağını ifade eden Prof. Dr. Güner, “Aşı uygulaması için vatandaşlarımız öncelikle E-Nabız sisteminden randevu oluşturmaları gerekiyor. Randevu sırasında hangi gün ve saatin boş olduğu sistemden gözükecek ve sesli yanıt sistemi de yanıtlayacak.. Randevu alarak hastaneye gelenlerin hastaneye ulaştığı andan itibaren yönlendirmeleri sağlanarak aşı odalarına gelecekler. Buradaki uygulamada kişinin tek başına olması gerekiyor. 08:30’da başlayacak, akşam 24:00’e kadar devam edecek. En az 15 dakika bekleme süresi de göz önünde tutularak planlama yapılıyor.” dedi.

 

AŞI SONRASINDA GÖZETİM ALTINDA OLUNACAK

Aşı olan vatandaşların sosyal mesafe kuralına uygun olarak bir bekleme planı oluşturulduğunu vurgulayan Güner, “Aşı odası havalandıktan ve temizlendikten sonra diğer aşı olacak vatandaşın sadece tek bir kişi olarak içeriye alınması gerekmektedir. Aşı olduktan sonra vatandaşların bekleme süreleri için uygun alanlar oluşturduk. Bu alanda bekleyen vatandaşların her ihtimale karşı olası bir olumsuzluk görülmesi üzerine müdahale odalarında gözetim altında tutulacak. Ülkemizde iki doz olarak 17 bin gönüllüye aşı uygulaması yapıldı ve herhangi olumsuz bir durumla karşılaşılmadı” dedi.

Aşı randevu sisteminin diğer poliklinik randevu sistemine benzer şekilde uygulanacağını belirten Prof. Dr. Güner, “Randevu sistemi normal hastane randevu sistemiyle benzerlik gösteriyor. Ayrıca Bakanlığımızın üzerinde çalıştığı ve yakında tamamlanması beklenen ve aşılama çalışmaları hakkında bilgilendirme amaçlı olacak bir web sayfası da vatandaşların hizmetine sunulacak” değerlendirmesini yaptı.

COVID-19 aşı odalarından görüntüler

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı