Korona Virüste Umut Vadeden Kök Hücre Tedavisi
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Korona Virüste Umut Vadeden Kök Hücre Tedavisi

SAĞLIK

8 Ocak 2021 Cuma 11:13:09

Son Güncelleme: 08/01/2021 11:14:00

Korona Virüste Umut Vadeden Kök Hücre Tedavisi

Korona virüsüne karşı ABD’de geliştirilen yeni bir tedavi yönteminin denemelerine FDA’dan onay geldi. On kişiden dokuzunda etkili olduğu belirtilen tedavi bebeklerin kordon kanında bulunan kök hücrelerle yapılıyor.

Araştırmacılar, kök hücre tedavisinin, akciğerlerdeki hasarlı dokunun onarılmasını hızlandırdığını ve hastaların ölümüne yol açan sitokin fırtınasını önlediğini belirtti.

ABD’deki Miami Üniversitesi’ndeki bilim insanları, yeni doğan bebeklerin kordon kanında bulunan kök hücrelerin, 85 yaşın altındaki ağır Covid-19 hastalarının hayatta kalma olasılığını iki kat artırdığını açıkladı. Yapılacak tedavi ile tek bir göbek kordonu 10 bin hastanın hayatını kurtarabilecek.

Çalışmanın savunucusu Profesör Camillo Ricordi, ölümcül corona virüs için ucuz ve etkili bir tedavinin anahtarını ellerinde tuttuklarını belirtti. Ricordi, “Kök hücre tedavisi normal bağışıklık tepkisini geri yüklemek ve yaşamı tehdit eden komplikasyonları tersine çevirmek için akciğerdeki akıllı bir bomba teknolojisi gibi” ifadelerini kullandı.

Stem Cells Translational Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada Jackson Memorial Hastanesi’nde Covid-19 tedavisi gören 24 ağır Covid-19 hastasına kök hücre tedavisi uygulanıp tedavi grubundaki her denek için toplam 200 milyon kök hücre kullanıldı.

 

TEDAVİ GÖRENLERİN YÜZDE 80’İ TAMAMEN SEMPTOMSUZ

Hastaların hepsinde korona virüsüne yakalandıktan sonra, şiddetli akut solunum sıkıntısı sendromu tespit edildi. Her birine bir plasebo veya kök hücreden iki gün arayla iki enjeksiyon verildi. Bir ay sonra ise hayatta kalanların oranının kök hücrelerle tedavi edilen grupta yüzde 91 iken, plasebo verilenlerde ise yüzde 42 olduğu kaydedildi. Kök hücre tedavisine rağmen ölen tek kişinin ise 85 yaşın üzerinde olduğu belirtildi.

Ekip kök hücre tedavisi görenlerde iyileşme süresinin daha hızlı olduğunu buldu. Buna göre, tedavi edilenlerin yarısından fazlası son dozun ardından iki hafta içinde taburcu olurken, yüzde 80’den fazlasının bir ay sonra tamamen semptomsuz olduğu belirlendi.

Profesör Camillo Ricordi, kök hücrelerin doku yenilenmesini destekleyen, akciğerleri ve diğer organları onaran antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğunu ve bu nedenle on yıldır Tip 1 Diyabet gibi durumlarda sahip olabilecekleri faydaları araştırdıklarını söyledi.

 

FDA BİR HAFTA İÇİNDE ONAYLADI

Ricordi, “Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) başvurduk ve önerdiğimiz randomize kontrollü çalışmamızı bir hafta içinde onayladılar. Şu anda, kök hücreleri henüz ciddi bir şekilde hastalanmamış ancak hastalığın ilerlemesini durdurup durdurmadıklarını görmek için ventilasyon gerektirme riski taşıyan hastalarda kullanmayı planlıyoruz” diyerek çalışmanın onaylandığına dikkat çekti.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı