Korona Virüs Salgını Karşısında Aşırı Doz D vitamini Kullanımı Olumsuz Sonuçlar Doğurabilir
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Korona Virüs Salgını Karşısında Aşırı Doz D vitamini Kullanımı Olumsuz Sonuçlar Doğurabilir

SAĞLIK

12 Ocak 2021 Salı 08:48:15

Son Güncelleme: 12/01/2021 08:49:50

Korona Virüs Salgını Karşısında Aşırı Doz D vitamini Kullanımı Olumsuz Sonuçlar Doğurabilir

Medipol Mega Üniversite Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Betül Mercan, salgın sürecinde bağışıklığı güçlü tutmak adına vitaminlerin, özellikle D vitamini ile gıda takviyelerinin kontrolsüzce kullanılmaya başlandığına dikkat çekerek, “Özellikle son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan aşırı ve gereksiz D vitamin kullanımı sonucu gelişen hipervitaminoz D, olumsuz sonuçlar doğurabilir.” diyerek uyarıda bulundu.

Uzm. Dr. Betül Mercan, aşırı doz D vitamini kullanımının zararlı olduğunu belirterek, vatandaşları buna karşı uyardı. Mercan, salgın sürecinde çeşitli vitaminlerin ve takviyelerin (supplement) kontrolsüz kullanmaya başlandığını vurgulayarak şunları ifade etti:

“Oysa ki düzenli beslenen çoğu insanda ek takviyeye gerek yoktur. Buna karşın hastaların özellikle Covid-19 pandemisi döneminde bilinçsizce, yüksek doz, çeşitli vitaminlerden kullanılması sık rastlanır bir hal aldı. D vitamini de bunlardan biri ve maalesef yüksek doz kontrolsüz D vitamini kullanımlarına sık rastlamaya başladık. Buna ek Türk Endokrin Metabolizma Derneği (TEMD) Kılavuzuna göre 25(OH) D düzeyi >150 ng/ml olduğu durumlarda vitamin D intoksikasyonundan bahsediliyor.

Salgın sürecinde bağışıklığı güçlü tutmak adına bilinçsizce vitaminler ve özellikle D vitamini ile gıda takviyeleri (supplementler) kontrolsüzce kullanılmaya başlandı. Sosyal medya platformlarında dahi insanlar birbirlerine öneriyor. Bu çılgınca tüketim de beraberinde sağlık adına sağlıksızlığı getirebiliyor. Özellikle son zamanlarda sıklıkla karşılaşılan aşırı ve gereksiz d vitamin kullanımı sonucu gelişen hipervitaminoz D, olumsuz sonuçlar doğurabilir.”

 

VİTAMİN D KEMİK METABOLİZMASINA ETKİ EDİYOR

Uzm. Dr. Betül Mercan, vitamin D’nin (25OH) çoğunluğunu güneş ışınlarından ve bir kısmının da yiyeceklerden karşılanan bir vitamin olduğunu belirtti.

D vitamininin kemik metabolizmasında etkin rol oynadığına dikkat çeken Mercan, “Ancak biliyoruz ki bağışıklık sistemimiz üzerinde de etkileri mevcut. Dolayısıyla eksikliğini saptadığımız hastalara sıklıkla TEMD kılavuzu doğrultusunda tedavi veriyoruz. TEMD klavuzunda, 30 ng/ml’nin (75 nmol/L) üzerindeki düzeyini yeterli, ¬20 ile 30 ng/ml (50-75 nmol/L) arasındaki düzeyi yetersizlik, 20 ng/ml’nin (50 nmol/L) altındaki düzeyi eksiklik olarak kabul ediyor.” dedi.

 

YÜKSEK DOZ KULLANIMI HİPERVİTAMİNOZ’A SEBEP OLABİLİR

Mercan, D vitamininin yüksek doz veya uzun süreli kontrolsüz kullanılmasına bağlı hipervitaminoz D adı verilen durumların yaşanabildiğini söyledi.

Bu durumun kan kalsiyum düzeyini yükselttiğini de bildiren Mercan, “Halsizlik, yorgunluk, güçsüzlük, yaygın kas ağrısı, baş ağrısı, karın ağrısı, kabızlık gibi hiperkalsemi bulguların yanı sıra idrarda kalsiyum atılımının artması (hiperkalsiüri) ile ilgili sonuçlara sebep olabilir. Bu durum böbrek taşı oluşumuna neden olduğundan önemlidir. Ayrıca yüksek kan kalsiyum( hiperkalsemi) düzeyi, kalp ritim bozukluğu nedenleri arasındadır. Bu nedenle D vitamin kullanımı doktor kontrolünde olmalıdır.” diyerek uyarıda bulundu.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı