Korona Virüs Aşı sıralaması Belli Oldu! Hangi Meslekler ve Yaşlar Öncelikli Aşılanacak?
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Korona Virüs Aşı sıralaması Belli Oldu! Hangi Meslekler ve Yaşlar Öncelikli Aşılanacak?

SAĞLIK

16 Ocak 2021 Cumartesi 12:51:08

Son Güncelleme: 16/01/2021 12:52:31

Korona Virüs Aşı sıralaması Belli Oldu! Hangi Meslekler ve Yaşlar Öncelikli Aşılanacak?

Koronavirüs aşı uygulama sıralaması ve meslek grupları covid19asi.saglik.gov.tr adresi üzerinden yapılan açıklamaya göre belli oldu. Yapılan açıklama 4 aşamada gerçekleştirilecek olan korona virüs aşısı her aşamada da kendi içerisinde gruplara ayrıldı…

Uygulanmaya başlanan korona virüs aşısı 1. aşamada sağlık çalışanlarına uygulanacak. Sağlık çalışanlarına aşının uygulanmasının ardından kamu veya serbest eczane çalışanları aşılanacak. 1. aşamada bu kişilerin aşılanmasının ardından Yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlar aşılandıktan sonra 65 yaş üstü bireyler aşılanacak. 65 yaş üstü bireylerde kendi içerisinde sıralamaya tabi tutulacak. İlk olarak 85 yaş üstü bireyler sonra 80-84 yaş arası bireyler, 75-79 yaş arası, 70-74 yaş arası 65-69 yaş arası sırayla aşılanacak.

 

AŞI ÖNCELİK SIRALAMASI AÇIKLANDI

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; hastalığa maruz kalma, hastalığı ağır geçirme ve bulaştırma riskleri ile hastalığın toplumsal yaşamın işleyişi üzerindeki olumsuz etkisi değerlendirilerek COVID-19 aşısı uygulanacak grupların belirlendiği ve bu gruplara sırasıyla aşının uygulanacağı bildirildi.

İlk aşamada sağlık kurumunda çalışanlara (kamu,özel, üniversite, vakıf vb. tıp fakültesi ve diş hekimliği fakültesi stajyer öğrencileri dahil), tüm (kamu, serbest) eczane çalışanlarına (eczacı ve kalfalar dahil); yaşlı, engelli, koruma evleri gibi yerlerde kalanlara ve çalışanlara, 65 yaş üstü bireylere aşı yapılacak.

Sağlık çalışanları ile 65 yaş ve üstü vatandaşların ardından sırasıyla Milli Savunma, İçişleri Bakanlığı, kritik görevlerdeki kişiler, zabıta, özel güvenlik, Adalet Bakanlığı, cezaevleri, eğitim, gıda ile taşımacılık sektörü çalışanları aşılanacak.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan aşı takvimi ve aşamaları şu şekildedir:

 

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı