Korkutan Tartışma! Gıdadan Virüs Bulaşır mı? Dondurmada Çıkan Virüs Tartışma Konusu Oldu
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Korkutan Tartışma! Gıdadan Virüs Bulaşır mı? Dondurmada Çıkan Virüs Tartışma Konusu Oldu

SAĞLIK

19 Ocak 2021 Salı 08:36:37

Korkutan Tartışma! Gıdadan Virüs Bulaşır mı? Dondurmada Çıkan Virüs Tartışma Konusu Oldu

Korona virüs korkutmaya devam ediyor. Gıda üzerinde virüsün rastlanmadığı söylenmişti. Çin’in Tianjin kentinde bir firmaya ait dondurmada COVID-19 tespit edildi. Firmaya ait tüm ürünlere el konulurken gıda ürünlerinden virüs bulaşıp bulaşmadığı tekrar tartışma konusu oldu. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara bu konuda soru yağmuruna tutuldu.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Kara sosyal medya hesabından vatandaşlardan gelen soruları yanıtladı. Kara, ”Dünyada bugüne kadar gıdayla geçiş gösterilmedi. Daha önce Çin’de donmuş balık ürünlerinde de virüs tespit edildi, ancak benzer şekilde hiç geçiş gösterilmedi” ifadelerine yer verdi.

 

“VİRÜS GIDAYLA GEÇİŞ GÖSTERMEDİ”

‘Çin’de bir seferde üretilen 4 bin 836 kutu dondurmadan alınan örneklerin üçünde virüs pozitif bulunmuş. Öncelikle bu, hastalık yapabilecek bir virüs mü? Yoksa virüs parçası mı?’ Sorusuna Prof. Dr. Kara şöyle yanıt verdi:

“Çin’de dondurmada corona virüs tespit edilmesi, büyük olasılıkla üretim sırasında corona virüs pozitif birisinden bulaş olmasıyla ilgili olabilir. Soğukta bulunduğu için, virüs daha uzun süre tespit edilebilir. Bulaşa neden olamaz. Dünyada bugüne kadar gıdayla geçiş gösterilmedi. Daha önce Çin’de donmuş balık ürünlerinde de virüs tespit edildi, ancak benzer şekilde hiç geçiş gösterilmedi.”

Gıda ile geçiş olmadığını vurgulayan Kara, korona virüsün yarasa çorbasından yayıldığı konusunu ise şöyle açıkladı:
“Bu virüsün ana kaynağı yarasa ancak arada başka bir türe geçmiş ve o türden de insanlara bulaşmış gibi görünüyor. Ancak bu bulaş büyük olasılıkla o canlılarla yakın bulunma ile gerçekleşmiş gibi, bugün halen kesin bilinmiyor.”

“Ekmek satan kişi sigara içerken eli ağzına değiyor sonra elini ekmeğe değdiriyor. Bu kişide korona varsa ben de eve gelince o ekmeği yersem bana korona geçer mi?” sorusunu yanıtlayan Kara,

“Öncelikle eğer
1- Süre çok kısa olursa,
2- Siz elinizle aynı noktaya dokunur ve sonrasında da göz, burun veya ağzınıza götürürseniz risk olabilir. Ancak bu şekilde geçişi destekleyen bilimsel bir veri yok. Elinizi yıkadığınız anda risk kalmaz.” dedi.

BULAŞ HIZI NEDEN DÜŞMEDİ

Yapılan aşılara rağmen bulaş hızında bir düşüş yaşanmamasını açıklayan Kara, “Süreç daha çok çok başlangıcında. Aşıların etkisini öncelikle büyüklerimize iki dozu yaptıktan sonra hasta sayıları ve kayıplarımızda düşme olarak göreceğiz. Aşı enfeksiyon hastalıklarından korunmada en etkili yöntemimiz. O nedenle uygulanmasını desteklememiz gerekli. Kesinlikle hem uygulama sayıları, hem de ortaya çıkan tüm istenmeyen etkiler ve korunma oranlarına yönelik bilgiler paylaşılmalı.” dedi.

 

VİRÜSÜ İNSANLAR MI GELİŞTİRDİ?

‘Bu virüs yenidünya düzeni için insan eliyle mi ortaya çıkarıldı?’ sorusu üzerine Prof. Dr. Kara, “Kesin bir cevap vermek mümkün değil. Bilimsel olarak laboratuvarda geliştirilebilir mi? Olasılığı var ancak bu virüsün doğadan kaynaklı olma ihtimali kat ve kat yüksek. Çünkü bazı yapısal özelliklerinin laboratuvarda geliştirilmesi mümkün görünmüyor.” diyerek cevap verdi.

Aşı olduğumuz takdirde maske takmaya devam etmemiz gerektiğini söyleyen Kara, aşının koruyuculuğu hakkında şunları vurguladı: “Korunmanın ikinci dozdan 7 gün sonra başladığını kabul ediyoruz. Maske takmaya devam etmeliyiz.”

 

KRONİK HASTALAR NEDEN SONDA?

Aşılama sırasında kronik hastaların neden sonda olduğunu açıklayan Kara şu noktalara değindi:

“Zaman içerisinde hastalıkla ilgili en önemli risk faktörünün yaş (diğer hastalıklardan daha ön planda) olduğu ortaya çıktığı için ve ayrıca çok uzun süredir büyüklerimizden en çok özveri istendiği için ilk öncelik doğal olarak büyüklere verildi.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı