Kolestrol Düşürücü İlaçlar, Koronaya Karşı Savaş Gücünü Arttırıyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kolestrol Düşürücü İlaçlar, Koronaya Karşı Savaş Gücünü Arttırıyor

SAĞLIK

3 Şubat 2021 Çarşamba 11:59:13

Kolestrol Düşürücü İlaçlar, Koronaya Karşı Savaş Gücünü Arttırıyor

Koronavirüs vücudumuzda bir süre organa zarar veriyor. Yapılan araştırmalar sonucu, koronavirüsün hücrelerin koruyucu zarını aşmak ve vücudu istila etmek için kolesterole ihtiyaç duyduğu açıklandı. Bilim insanları, statin ve kolesterol düşürücü ilaç kullanan insanların, koronavirüse karşı daha güçlü olabileceğini ifade etti.

ABD’de Princeton Üniversitesi’ne bağlı faaliyet gösteren Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nden (HHMI) bilim insanları, korona virüsle mücadelede kolesterolün en büyük engellerden biri olduğunu ortaya koydu. Profesör Doktor Clifford Brangwynne liderliğinde yapılan çalışmada, korona virüsün hücrenin koruyucu zarını geçmek için bir yağ molekülü olan kolesterolden yardım aldığı belirtildi.

KOLESTROL KANA KENDİ BAŞINA GEÇEMİYOR

İnsan vücudunun sağlıklı hücreleri oluşturabilmesi için hücre zarlarının yanı sıra bazı hormonlar ile D vitamininin oluşturulmasında kullanmak üzere belirli bir miktar kolesterole ihtiyacı bulunuyor. Kolesterol suda çözünmediğinden, kana kendi başına geçemiyor ve tek başına vücuda dağıtılmıyor. Kolesterolün taşınmasına yardımcı olmak için karaciğer tarafından lipoproteinler (LDL) üretiliyor.

Ancak, kolesterol değerleri kanda yüksek seviyelerde bulunduğu zaman hem damarlarda sertleşmeye hem de kan damarlarında yağ birikintilerinin gelişmesine neden oluyor. Zaman içinde büyüyen bu birikintiler, damarlardan yeterli miktarda kan akmasını zorlaştırarak çeşitli sağlık sorunlarına neden oluyor.

KOLESTEROL ENFEKSİYON İÇİN ÖNEMLİ

Brangwynne ve ekibi, damarları tıkayan kolesterol birikintilerinin Korona virüsün hücreleri açıp içeri girmesine ve çoğalmasını sağladığını ortaya koydu.

“BioRxiv” adlı web sitesinde ön baskısı yayımlanan çalışmanın başyazarı Brangwynne,“Kolesterol, hücreleri ve korona virüs dahil bazı virüsleri çevreleyen zarların ayrılmaz bir parçasıdır. Bu yüzden enfeksiyon için bu kadar önemli olması mantıklı” dedi.

COVİD-19 İÇİN YENİ ÖNLEMLER GELİŞTİRİLMESİNDE YARDIMCI OLACAK

Brangwynne, kolesterolün öneminin keşfinin bilim insanlarının, çoğu insan aşılanana kadar Covid-19’u tedavi etmek için yeni önlemler geliştirmesine yardımcı olabileceğini belirtti.

Bilim insanları yaptıkları kolesterol deneylerinde, mikroskop altında benzer mega hücrelerin ortaya çıktığını gördü.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı