Kanser İlacı Korona Virüse Çare Oldu! Araştırmalar Virüsün Çoğalmasının Önlemede Yardımcı Olduğu Yönünde
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kanser İlacı Korona Virüse Çare Oldu! Araştırmalar Virüsün Çoğalmasının Önlemede Yardımcı Olduğu Yönünde

SAĞLIK

6 Ocak 2021 Çarşamba 10:11:32

Kanser İlacı Korona Virüse Çare Oldu! Araştırmalar Virüsün Çoğalmasının Önlemede Yardımcı Olduğu Yönünde

Çin’de yapılan yeni bir araştırmada kanseri tedavi etmek için kullanılan ilacın koronavirüste etkili olduğu ortaya konuldu. Kanseri tedavi etmek için on yıldan uzun süredir kullanılan pralatreksat adlı ilacın Covid-19 hastalarını iyileştirebileceği iddia edildi. Laboratuvar deneyleri ilacın remdesivirden daha etkili olduğunu ve yeni tip corona virüsün çoğalmasını durdurabileceğini gösterdi.

Çin’de yapılan yeni bir araştırmaya göre kanseri tedavi etmek için kullanılan bir ilacın Covid-19 hastalarını iyileştirebileceği iddaa edildi.

Pralatreksat adı verilen ilaç, lenf bezlerinden kaynaklanan tümörleri (lenfoma) tedavi etmek için kemoterapide kullanılmak için geliştirdi. Ancak, Çinli bilim insanları, pralatreksatın, şu anda Covid-19 hastalarını tedavi etmek için kullanılan remdesivirden daha iyi performans gösterdiğini kanıtladı.

Söz konusu ilaç toksisitesine rağmen ölümcül kanseri olan hastalar için 2009 yılında ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından onaylandı. Pralatreksatın yan etkileri arasında ise yorgunluk, mide bulantısı ve mukozit bulunmaktadır. Araştırmacılara göre, pralatreksatın yan etkilerini ortadan kaldıracak şekilde yeniden kullanılması büyük potansiyel gösterecektir.

 

REMDESİVİRDEN DAHA ETKİLİ

Çin’in Shenzhen Enstitüleri’nden Doktor Haiping Zhang liderliğindeki çalışma yazarları, “Covid-19’u tedavi edebilecek etkili ilaçların belirlenmesi, özellikle de klinik deneylerde hemen test edilebilen onaylanmış ilaçların tespit edilmesi önemli ve acildir. Çalışmamız, pralatreksatın aynı deneysel koşullar içinde remdesivirden daha güçlü bir şekilde, yeni tip corona virüsün replikasyonunu güçlü bir şekilde inhibe edebildiğini keşfetti” diye açıklamada bulundular.

 

BİN 906 İLAÇ YAPAY ZEKA İLE TARANDI

Yapılan çalışma kapsamında araştırmacılar, başlangıçta diğer koşulları tedavi etmek için geliştirilen mevcut ilaçları yeniden kullanma fikrinden ilham alarak yapay zekadan yararlandı.

RNA’ya bağımlı RNA polimeraz (RdRP) adı verilen bir viral proteini hedefleyen ve yeni tip corona virüsün çoğalmasını azaltma potansiyeli olan bin 906 mevcut ilaç yapay zeka ile tarandı.

Bilim insanları ilaçların taranmasının ardından laboratuvar deneylerinde yeni tip corona virüse karşı test edilen dört ilacın umut verici olduğunu söyledi. İlaçlardan ikisi, pralatreksat ve azitromisin, virüsün replikasyonunu başarıyla yavaşlattı. Diğer laboratuar deneyleri ise pralatreksatın, viral replikasyonu remdesivir’den daha güçlü bir şekilde inhibe ettiğini gösterdi. Bu durum, ilacın potansiyel olarak Covid için yeniden tasarlanabileceğini düşündürdü.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı