Kan Kanserinde Önemli Gelişme! Türk Doktor Müjdeli Haberi Duyurdu
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kan Kanserinde Önemli Gelişme! Türk Doktor Müjdeli Haberi Duyurdu

SAĞLIK

15 Şubat 2021 Pazartesi 13:35:59

Son Güncelleme: 15/02/2021 13:36:55

Kan Kanserinde Önemli Gelişme! Türk Doktor Müjdeli Haberi Duyurdu

Amerika Birleşik Devletleri’nde Viroloji ve Biyokteknoloji Uzmanı olarak görev yapan Doktor Semih Tareen hastanın kendi kanı üzerinde gerçekleştirilen tedavi yönteminden başarı sağladığını belirten önemli açıklamalarda bulundu.

Çağımızın en önemli hastalıkları arasında kanser ile ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde Viroloji ve Biyoteknoloji Uzmanı olarak çalışan Doktor Semih Tareen, FDA Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Bakanlığı’na bağlı; gıda, diyet eklentileri, ilaç, biyolojik medikal ürünler, kan ürünleri, medikal araçlar, radyasyon yayan aletler, veteriner aletleri ve kozmetiklerden sorumlu büro tarafından onaylanan kan kanseri tedavi yöntemi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

YÜZDE 54’TE BAŞARI SAĞLANDI

Viroloji ve Biyoteknoloji Uzmanı Doktor Semih Tareen, 2014 yılından bu yana tedavi üzerinde çalıştıklarını belirterek hastanın kendi kanı üzerinden gerçekleştirilen tedavi yönteminin yüzde 54 başarı sağlandığını açıkladı.

Tedavi yöntemi hakkında bilgi veren Taaren, “Tedavi kan kanserine karşı etkili. Tedavi belli lenfoma kanserleri için de onaylanmış durumda, bu tedavide ilk olarak kanserli hastanın kanını topluyoruz, T hücresi adı verilen alyuvarlarına, kal denilen geni aktarıyoruz. Laboratuvarda bu hücreleri çoğaltıp hastaya aktarıyoruz. Bu radyoterapi veyahut kemoterapi bir tedavi yöntemi değil, radyasyon yok, şimdiye kadar tedavi olan hastaların yüzde 54’ünde olumlu etki gösterdi.” İfadelerine yer verdi.

KANSER TEDAVİSİNDE EN ZOR KISIM İLACI TÜMÖRE ULAŞTIRMAK

Öte yandan Amerika’daki Mayo Clinic’te görevli Prof. Dr. Rahmi Öklü, kanserli hücreyi yok eden bir sıvı geliştirdi. “Yöntem için sadece ultrason ve iğne gerekli” diyen Prof. Özlü, kullandıkları yöntemde sadece tümörü öldürmekle kalmayıp, aynı zamanda ilacı yayan ve 28 güne kadar orada tutan bir sıvı kullandığını söyledi.

Mayo Clinic’in Klinik Vasküler ve Girişimsel Radyoloji Anabilim Dalı Uzmanı olan, Minimal İnvazif Terapötik Laboratuvarı’nın direktörü ve kurucusu Prof. Dr. Rahmi Öklü liderliğindeki ekip, kanserli dokuyu yok eden yeni bir iyonik sıvı (sıvı tuz) formülasyonu geliştirdi.

Büyük yankı uyandıran çalışmasını anlatan Prof. Dr. Rahmi Öklü, kanser tedavisinde en büyük sorunun ilacı tümöre ulaştırmak olduğunu hatırlattı. Öklü, geleneksel yöntemlerde, tümöre ulaşmasını ve içinde kalmasını sağlamak için yüksek doz ilaç verildiğini ancak bunların genellikle hızla akıp gittiğini ve hastada yan etkilere neden olduğunu belirtti.

“SADECE ULTRASON VE İĞNEYE İHTİYAÇ VAR”

Prof. Dr. Öklü yöntemini şöyle anlattı: “Bunu ultrason altında enjekte edebilirsiniz. Süslü, pahalı ekipman, kurulum, malzeme yok. Sadece ultrason ve iğneye ihtiyaç var. Bir diğer etkisi, bağışıklık sisteminin önemli hücresi olan yüksek seviyedeki T hücrelerinin tedavi alanlarına gelmesi. Bu önemli. Bu aynı zamanda immünoterapi yapmak için mükemmel bir zaman sağlıyor. Günümüzde immünoterapinin katı tümörler için olan yetersiz etkinliğini bu yöntemle arttırabileceğiz.”

KARACİĞER İÇİN UMUT

Geliştirdikleri yöntemin özellikle nakil bekleyen karaciğer kanseri hastaları için de umut olduğunu belirten Prof. Dr. Rahmi Öklü, şöyle devam etti:

“Mevcut tedavi, kanser hücrelerini yok etmek ve hastaları bir nakil kriterleri dahilinde tutmak için tümörün ısıtılmasını veya soğutulmasını veya radyoaktif partiküllerin tümörün arterlerine infüze edilmesini içeren ablasyonu içerir. Bir mikrodalga ablasyonu yapabilir ve temelde tümörü yakabilirsiniz, ancak tümör kalbe veya diğer önemli yapılara yakınsa bu genellikle bir seçenek değildir. Ve bazen radyoaktif infüzyon için tümörün kan kaynağını bulmak zordur. Bizim yöntemimiz bu hastalar için bir umut olabilir.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı