Kadınları Korkutan Kabus: Kanser! Korona Virüs Kanserde Erken Teşhisi Engelliyor
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Kadınları Korkutan Kabus: Kanser! Korona Virüs Kanserde Erken Teşhisi Engelliyor

SAĞLIK

23 Ocak 2021 Cumartesi 10:48:10

Kadınları Korkutan Kabus: Kanser! Korona Virüs Kanserde Erken Teşhisi Engelliyor

Korona virüs salgını sebebiyle hastanelere gitmek istemeyen kadınlarda kanserde erken teşhis oranı yüzde 50 oranında azaldı. Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Fuat Demirkıran, özellikle meme kanserinde, erken tanı oranının pandemiyle beraber yarı yarıya düştüğünü vurguladı.

Kanser hastalığında en önemli nokta erken teşhistir. Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği ve İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Jinekolojik Onkoloji Bilimdalı Başkanı Prof. Dr. Fuat Demirkıran, bu yıl Covid-19 nedeniyle kadınlarda kanserlerin erken teşhisinin büyük oranda azaldığı konusunda açıklamada bulundu.

Prof. Dr. Demirkıran, “Bazı kanser türlerinin gelişmesi daha yavaş olduğu için, (Kovid nedeniyle) bunlarda tedaviyi kısmen geciktirdik. Başta yumurtalık kanseri olmak üzere, rahim ağzı kanseri gibi kanserlerin tedavisini ise aksatmadan devam ettirdik. Ama pandemi süresi uzayınca tedavi protokolleri de aksadı. Hastaların bir bölümü hastaneye gelmemeye başladı. Kontrole gelmeyen bir hasta grubu da oluştu. Dolayısıyla bu grupta tekrarlayan tümör tanıları gecikti. Hastalığa erken tanı koyma oranı da azaldı.” diyerek durumun önemini ortaya koydu.

 

“ERKEN TANIDA GEÇİKMELER OLDU”

Korona virüs pandemisi boyunca dünyadaki önemli merkezlerden gelen çalışma sonuçlarına göre, bir kısmı meme kanseri olmak üzere kadın kanserlerinin erken tanısında yüzde 50 oranında bir azalma olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Demirkıran, “Ülkemizde jinekolojik kanserler açısından böyle bir çalışmamız henüz yok ancak gözlemsel değerlendirme olarak bahsedersek Türkiye’deki jinekolojik onkoloji merkezlerinin bu konudaki izlenimleri de buna benzer şekilde. Erken tanı oranlarında gecikmeler görüyoruz” diye ifade etti.

 

“MENOPOZ DÖNEMİNDEKİ KADINLAR İÇİN BÜYÜK TEHLİKE”

Jinekolojik kanserlerde, rahim ağzı kanseri hariç, en büyük risk grubunun menopoz dönemindeki kadınlar olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Demirkıran sözlerine Şöyle devam etti:

“Yani daha çok, 40 yaş ve üstü dönemde görülüyor bu kanserler. Bizim hasta grubumuz postmenopozal dönem ya da menopoza yakın dönem kadınlar oluyor genellikle. Biz, Türk Jinekolojik Onkoloji Derneği olarak özellikle menopoza giren kadınlarda çok anormal kanamalar olursa, ilişki sırasında kanama ya da karında, kasıklarda şişlik, ağrı veya ciddi beslenme bozuklukları gibi şikayetler olursa bir an önce hastaneye başvurmasını öneriyoruz. Tanıda gecikme olursa tedavideki başarı oranı da düşüyor.

Dolayısıyla bu şikayetleri olan kadınların kadın kanserleri açısından söylüyorum, gecikmeden hastaneye ya da kendilerine en yakın sağlık merkezine başvurmaları çok önemli.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı