Japonya'dan Yok Artık Denilecek Bir Buluş. Sivrisineğin Koklama Duyusundan Kanser Dedektörü Geliştirdiler!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Japonya’dan Yok Artık Denilecek Bir Buluş. Sivrisineğin Koklama Duyusundan Kanser Dedektörü Geliştirdiler!

SAĞLIK

18 Ocak 2021 Pazartesi 10:23:53

Japonya’dan Yok Artık Denilecek Bir Buluş. Sivrisineğin Koklama Duyusundan Kanser Dedektörü Geliştirdiler!

Japon araştırmacılardan çığır açacak bir ilk! Sivrisineklerle kanser tespiti yapılacak. Japon araştırmacılar sivrisineğin koklama duyusuyla kanser dedektörü geliştirdi. Tüm dünyada en çok can alan hastalıkların başında gelen kanserle ilgili bu buluş tıp dünyasında büyük bir yenilik.

Japon araştırmacılarından çığır açacak bir yenilik. Japon araştırmacılar sivrisineğin koklama duyusuyla kanser dedektörü geliştirdi. Japonya’da ulusal basındaki haberlere göre, Tokyo Üniversitesinden Prof. Takeuçi Şoji’nin liderliğindeki ekip, sivrisineklerin insan terinde bulunan “oktenol” kimyasalını saptayabilen koku alıcılarını inceledi.

 

10 YIL İÇİNDE KULLANIMA SUNULMASI BEKLENİYOR

Ekip sivrisineğin, insan terinde bulunan ve karaciğer kanserinin biyogöstergesi kabul edilen “oktenolü” tespit edebilen koku alıcısını yerleştirerek, bir yapay hücre zarı üretti. Yapay zar arasında iyonların geçişinde meydana gelen elektrik akımını fark edebilen sensör de geliştiren ekip, beslenme çantası büyüklüğünde prototip ile milyarda yarım yoğunlukta nefes numunelerindeki “oktenolü” 10 dakika içinde saptayabildi.

Kanser hastalarının nefeslerinde bulunan koku yayan maddeyi tespit amacıyla düşük maliyetle üretilmesi planlanan dedektörün 10 yıl içerisinde pratik kullanıma sunulması bekleniyor.

 

 

ARAŞTIRMA ABD’DE DERGİDE YAYIMLANDI

Sivrisinek anteni yaklaşık 100 çeşit koku alıcısına sahip ve her biri özel koku yayan maddeyi tespit etmektedir. Tüm bu alıcılar koku alma hücrelerinin yüzeyinde bulunmaktadır.

Koku alıcı reseptörler, özel koku molekülleriyle birleştiğinde, iyonları hücre içine alabilmek için hücre zarının yüzeyinde delik açılıyor ve böylelikle koku saptanıyor. Araştırmanın detayları ABD’den Bilimsel İlerlemeler  Dergisinde yayımlandı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı