İtalya'da Sağlık Çalışanları Covid-19 Aşısı Olmayı Reddedince Gündem Karıştı
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İtalya’da Sağlık Çalışanları Covid-19 Aşısı Olmayı Reddedince Gündem Karıştı

SAĞLIK

2 Ocak 2021 Cumartesi 12:42:52

İtalya’da Sağlık Çalışanları Covid-19 Aşısı Olmayı Reddedince Gündem Karıştı

Koronavirüsle mücadele kapsamında aşılama çalışmaları başlarken, İtalya’da koronavirüs aşısı olmayı reddeden sağlık çalışanları ülkede tartışma konusu oldu.

İtalya’ya 27 Aralık’ta sembolik olarak yapılan Aşı Günü vesilesi ile getirilen ilk 9 bin 750 doz aşının uygulanması sırasında çok sayıda sağlık çalışanının aşı olmak istemediği söylendi. İtalyan medyasına yansıyan habere göre, her 5 sağlık çalışanından 1’i aşı olmayı reddediyor. Aşı karşıtlığına en çok Torino ve Brescia kentlerindeki huzurevlerinde görevli sağlık çalışanlarının arasında rastlanmaktadır.

“GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMALILAR”

Ulusal Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Bilim Direktörü Giuseppe Ippolito, aşı olmak istemeyen sağlık çalışanlarının görevden uzaklaştırılması gerektiğini vurgulayarak, “Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanları aşı olmalı. Aksi takdirde görevlerinden uzaklaştırılmalılar çünkü bu şekilde vermeleri gereken hizmete uygun olamazlar” dedi.

Ulusal Biyoetik Komitesi (CNB) Başkanı Lorenzo D’Avack ise aşının zorunlu olmasına dair çekinceleri olduğunu belirterek, “Etik açıdan, aşı olma zorunluluğunun istisnası olması gerektiğine inanıyorum. Öncelikle aşılama lehine kampanyayı teşvik etmek şart, zorunluluk son çare olarak düşünülmeli” diye ifade etti.

 

“CEZAİ YAPTIRIM UYGULANMAYACAK”

Hemşireler Odası (Fnopi) Başkanı Barbara Mangiacavalli, huzurevi çalışanlarının yasal konumu hakkında belirsizlik olduğunu ve tıp alanında geçerli kurallara tabi olmamaları nedeniyle aşı olmayı reddetmeleri halinde herhangi bir cezai yaptırım uygulanamayacağını belirtti. Mangiacavalli, çalışanların aşı olmak istememesinin altında yatan tek nedenin aşı karşıtlığı değil, bazı alerji ve kronik hastalıklar olabileceğinin de altını çizdi.

 

“AŞI ZORUNLU OLMAYACAK”

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Çarşamba günü yapılan geleneksek yılsonu değerlendirme toplantısında korona aşısının zorunlu olmayacağını bir kez daha vurgulayarak, “Ancak toplumun önemli bir kısmının aşıyı gönüllü olarak yaptırmasını umuyoruz” dedi.

Kovid-19 aşı programın ilk aşamasının Nisan ayına kadar tamamlanacağını öngördüklerini belirten Conte, bu aşamada 10 milyon kişinin aşılanmasını planladıklarını söyledi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı