İngiltere’den İlginç Bir Deney: Gönüllülere Covid Enfekte Edilecek
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İngiltere’den İlginç Bir Deney: Gönüllülere Covid Enfekte Edilecek

SAĞLIK

19 Şubat 2021 Cuma 11:22:57

İngiltere’den İlginç Bir Deney: Gönüllülere Covid Enfekte Edilecek

Koronavirüsle ilgili yapılan çalışmalar arasına bir yenisi daha eklendi. İngiltere’de koronavirüs salgınının kişiden kişiye nasıl bulaştığını anlamak için gönüllülere bilinçli olarak virüs enfekte edilip bağışıklık tepkisi test edilecek.

Koronavirüs tüm dünyada can almaya devam ederken virüsün bulaş hızı açısından yapılan çalışmalar devam etmekte. İngiltere’de yeni tip koronavirüsle ilgili çalışmalar kapsamında gönüllüler bilinçli olarak enfekte edilerek bağışıklık tepkisi ve virüsün kişiden kişiye nasıl geçtiği araştırılacak.

BİLİNÇLİ OLARAK VİRÜS ENFEKTE EDİLECEK

İngiltere İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, dünyada bir ilk olacak klinik denemeler, bir ay içinde başlayacak. Çalışmada, 18-30 yaş grubundan 90 kadar sağlıklı yetişkin gönüllüye güvenli ve kontrollü bir ortamda Covid-19 bulaştırılacak.

Yapılan denemede enfeksiyona ne kadar miktardaki virüsün yol açtığı, vücudun bağışıklık tepkisi ve virüsün kişiden kişiye nasıl geçtiği araştırılacak.

Katılımcılar, virüse maruz kalmalarının ardından 24 saat boyunca sağlık görevlileri ve bilim insanları tarafından yakından takip edilecek.

“AMACIMIZ HANGİ TEDAVİLERİN EN İYİ SONUCA ULAŞTIRDIĞINI BELİRLEMEK”

İngiltere hükümetinin 33.6 milyon sterlin destek verdiği denemelerin ardından Covid-19 aşısı yapılmış katılımcılara virüs bulaştırılarak başka denemeler de yapılacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng, çalışmanın Covid-19 ile mücadele çabalarının önemli bir unsuru olduğunu ifade ederek “Aşı geliştirmede çok olumlu gelişmeler kaydedilmiş olsa da uzun vadede en iyi ve en etkili aşıları bulmak istiyoruz.” dedi.

Çalışmayı yönetecek olan Dr. Chris Chiu, “Nihai amacımız, bu hastalığı yenmek için hangi aşıların ve tedavilerin en iyi sonucu verdiğini belirlemek. Ancak bu çalışmada gönüllülere ihtiyacımız var.” ifadelerine yer verdi.
Denemelerde yer almak isteyenler, “UK Covid Challenge” internet sitesi aracılığıyla başvuru yapabilecek.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı