İngiltere Sağlık Bakanı’ndan Koronavirüs Açıklaması: Grip Gibi Birlikte Yaşanabilir
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

İngiltere Sağlık Bakanı’ndan Koronavirüs Açıklaması: Grip Gibi Birlikte Yaşanabilir

SAĞLIK

16 Şubat 2021 Salı 08:50:03

İngiltere Sağlık Bakanı’ndan Koronavirüs Açıklaması: Grip Gibi Birlikte Yaşanabilir

Yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınında can kaybı ve vaka sayıları İngiltere’de de artmaya devam ediyor. İngiltere Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan aşı verilerine göre, bugüne kadar 14 milyon 500 binden fazla kişi Covid-19’a karşı aşılandı. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, yaptığı açıklamada, aşı ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesiyle salgının bu yılın sonuna doğru tedavi edilebilir bir seviyeye ulaşacağını, grip virüsünde olduğu gibi “birlikte yaşanabilir” bir hastalık haline gelebileceğini kaydetti.

İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, The Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, ülkede Kovid-19 aşılamasına hızla devam edildiğini ve eylüle kadar tüm yetişkinlerin aşılanmasını hedeflediklerini vurgulayarak 2021’in sonuna kadar Covid-19’un soğuk algınlığı gibi tedavi edilebilmesi için aşı ve ilaçların “özgürlüğe çıkış yolu” olduğunu ve “normal bir hayata” geri dönüşün anahtarı olduğunu vurguladı.

AŞI VE TEDAVİ ÇOK ÖNEMLİ

Hancock, “Kovid-19 aşıları güvenli. Çok önemli bir klinik durumu olmayan herkesin aşı yaptırması gerekiyor. Aşı ve tedavi yöntemleriyle birlikte bu yılın sonuna doğru Kovid-19 salgın olmaktan çıkıp, grip virüsünde olduğu gibi ‘birlikte yaşanabilir’ bir hastalık haline gelebilir” ifadelerini kullanarak aşıyla birlikte bu hastalıkla başa çıkılabileceğini belirtti.

Matt Hancock, eylül ayından önce Birleşik Krallık’taki tüm yetişkinlere aşı sunmayı hedeflediklerini kaydederek şunları ekledi:

“Koronavirüs grip gibi sonlanırsa, normal hayatlarımızı yaşarız. Virüsü aşılar ve tedaviler yoluyla hafifletirsek, yeniden işimize gücümüze dönebiliriz.”

COVID-19 AŞISININ ÇOCUKLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ DENENECEK

Öte yandan İngiltere’de Oxford Üniversitesi, AstraZeneca ile birlikte geliştirdiği Covid-19 aşısının çocuklar üzerindeki etkililiğini ve bağışıklık tepkisini değerlendirmek için bir çalışma başlattığını bildirdi. Bu ay başlaması planlanan çalışmalara 6 ila 17 yaş arasındaki 300 gönüllü çocuğun katılacağı açıklandı. Denemelere göre aşının çocuklar üzerinde etkili olup olmadığı test edilecek.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı