Her Yıl Aşı Olacak Mıyız? Bilim Kurulu Üyesinden Çarpıcı Açıklamalar
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Her Yıl Aşı Olacak Mıyız? Bilim Kurulu Üyesinden Çarpıcı Açıklamalar

SAĞLIK

4 Ocak 2021 Pazartesi 09:43:24

Son Güncelleme: 04/01/2021 09:45:20

Her Yıl Aşı Olacak Mıyız? Bilim Kurulu Üyesinden Çarpıcı Açıklamalar

Mutasyona uğrayan virüsün ardından vatandaşlar arasında Covid-19 aşısıyla ilgili en çok merak edilen “Her yıl aşı olmamız gerekir mi” konusu oldu. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz vatandaşın sorularını yanıtladı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz vatandaşın “Aşı olanlarda birkaç yıl sonra yan etkiler çıkabilir mi? sorusuna: “Şu ana kadar binlerce gönüllü üzerinde yapılmış, faz çalışmaları hakemli dergilerde yayınlanmış aşılara baktığımızda en sık istenmeyen etkileri aşının uygulandığı bölgede ağrı, yorgunluk, baş ağrısı, kas-eklem ağrısı, ateş yüksekliği, titreme olarak görüyoruz. Bu etkilerin de geçici olduğu ve genellikle 48 saat içinde sonlandığı belirtiliyor. İnaktive virüs aşıları zaten hastalık yapıcı etkisi ortadan kaldırılmış virüslerden oluşuyor. Bu yüzden uzun dönemde beklenmedik bir etki beklemiyoruz.” diyerek cevap verdi.

Kayıpmaz, Her yıl aşı olacak mıyız? sorusuna; “Bu, aşılara vücudumuzun bağışıklık sisteminin geliştirdiği yanıtın süresine bağlı olarak değişecek. Tıpkı grip aşılarında olduğu gibi corona virüsler için de her yıl aşılanmamız gerekebilir.” dedi.

 

AŞILAR DNA’MIZI DEĞİŞTİRECEK Mİ?

Koronavirüsü engelleme kapsamında yapılan aşı çalışmalarının DNA’mızı değiştirmeyeceğini söyleyen Kayıpmaz, “Böyle bir durumu beklemiyoruz. mRNA aşıları aracılığıyla vücuda verilen mesajcı RNA, hücrenin sitoplazmasında kalıp, hücreye virüsün diken proteinini sentezlettirme mesajını verdikten sonra zaten hücre tarafından yok ediliyor. Hücrenin genetik bilgiyi içeren kısmı ise çekirdektir. Mesajcı RNA’ların çekirdek üzerine bir etkisi yoktur.” İfadelerini kullandı.

Bilim kurulu üyesi Kayıpmaz, “aşı mı ilaç mı daha etkili” sorusuna da cevaben,

“Elbette ki aşı önemlidir. Bunu aslında koruyucu hekimliğin tedavi edici hekimlikten üstün olması ilkesi ile de açıklayabiliriz. Siz hekim olarak bir insanı hasta olmadan hastalıktan koruyabiliyorsanız başarılı olmuşsunuz demektir. Bizim de pandemi süresince bütün çabamız bunun içindi. Kişi hastalandıktan sonra ilaçlarla tedavi de çok önemlidir ama koruyucu hekimliğin ardından gelir. Ayrıca şu anda COVID-19’a karşı yüzde yüz etkin olduğu gösterilmiş bir ilaç da ne yazık ki yok.” dedi.

 

ECZANEDEN NE ZAMAN AŞI ALINMAYA BAŞLANACAK?

Kayıpmaz aşıların eczanelerden ne zaman alınabileceği sorusuna, “Henüz bunları konuşmak için erken bir dönemdeyiz. Aşılama risk gruplarına göre aşama aşama yapılacaktır. Zaten şu anda Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nda (TİTCK) incelemeleri süren inaktive aşı da ücretsiz olarak uygulanacaktır.” diyerek cevap verdi.

Moderna ve Oxford aşısının ülkemize gelip gelmeyeceği hakkında açıklama yapan Kayıpmaz şunları ifade etti: “Şu aşamada Moderna’nın sınırlı üretim kapasitesi nedeniyle kısa-orta vadede ülkemize gelmesini beklemiyorum. Oxford/AstraZeneca’nın geliştirdiği aşı için görüşmeler ileride olabilir. Şu anda onlar da Rusya’nın benzer teknolojiyle, vektör temelli olarak üretilen Sputnik V aşısı ile ortak aşı geliştirme çalışmaları içindeler.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı