Hamileler Korona Virüs Aşısı Olmalı Mı? Prof. Dr. Timur Gürgan’dan Önemli Aşı Açıklaması
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Hamileler Korona Virüs Aşısı Olmalı Mı? Prof. Dr. Timur Gürgan’dan Önemli Aşı Açıklaması

SAĞLIK

25 Ocak 2021 Pazartesi 10:15:49

Son Güncelleme: 25/01/2021 10:16:36

Hamileler Korona Virüs Aşısı Olmalı Mı? Prof. Dr. Timur Gürgan’dan Önemli Aşı Açıklaması

Türkiye Üreme Tıbbi ve Cerrahisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Timur Gürgan, hamilelikte ilk 3 ay önemli diyerek korona virüs aşısının ne zaman yapılmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu: “Bu süreçte bazen iğne yaptığınız zaman ateş yükselmeleri oluyor. Yüksek ateş bazen rahim içindeki çocuğun beyin sistemini sıkıntıya sokabilir. O zaman diyoruz ki; ilk 3 ayda bu riski ortadan kaldırmak için aşı yaptırmayalım, 3 aydan sonra yaptırın.”

Prof. Dr. Timur Gürgan, Türkiye’de bir ayda 100 bin gebelik olduğunu belirterek, bunların bir kısmının korona virüs geçirdiğini ve bazılarını takip ettiklerini ifade etti.

Annenin korona virüs geçirse bile çok özel durumlar yaşanmadığı sürece hastalığın bebeğe bulaşmadığını vurgulayan Gürgan, “Eğer hastalık çocukta sorun yaratmıyorsa o zaman önce risk grubu gebelere aşı yapılmalı. Risk grubu gebelerden kastımız; yaşları ileri, diyabeti ya da tansiyonu olan veya obez olan kişiler. Aşı onları çok daha koruyacaktır. Bildiğiniz gibi çocuğun rahimde gelişmesiyle ilgili olan durum ilk 3 aydır. Bu süreçte bazen iğne yaptığınız zaman ateş yükselmeleri oluyor. Yüksek ateş bazen rahim içindeki çocuğun beyin sistemini sıkıntıya sokabilir. Bu her aşı için geçerlidir, ateşle ilgilidir. O zaman diyoruz ki; ilk 3 ayda bu riski ortadan kaldırmak için gebelikte aşı yaptırmayalım. 3 aydan sonra yaptırın. Ama yine altını çizerek söylüyorum, aşı çok önemlidir. Aşılamada gebelere öncelik olmalıdır” ifadelerini kullandı.

 

“TÜP BEBEK TEDAVİSİ DÜŞÜNENLER BİŞR AY ÖNCE AŞI YAPTIRMALILAR”

Prof. Dr. Gürgan, tüp bebek yöntemiyle çocuk sahibi olmak isteyenlerin aşılanma süreciyle ilgili de şu bilgileri paylaştı: “Planlı bir şekilde istenilen ayda gebe kalmasını sağlayabiliyorsanız o zaman biz ne yapıyoruz? Gebe kalabilirsiniz ama belirli oranlarda olan iki aşamalı aşımız var. O zaman biz size aşıyla bu koruyuculuğu sağlayalım. Antikorunuz yükseliyor mu bunları da bilelim. Tüp bebeğe başlamadan önce aşı yaptırılmalı. İki doz arası 28 gün. Bir ayınızı ayırın tedavi olun sonra da size 10 gün içinde tüp bebeğe başlarız.”

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı