Ekşi Maya
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

SAĞLIK

8 Şubat 2020 Cumartesi 15:20:00

Ekşi Maya

Ekşi maya tarihte ilk olarak üzüm ile elde edilmişti. Üzüm kabuğunda bulunan saccharomyces cerevisia denilen maya tomurcuklanıp ekşiyerek aktif hale geliyor. Ancak ekşi maya elde etmek için un ve su da tek başına yeterli.

Ekşi maya tarihte ilk olarak üzüm ile elde edilmişti. Üzüm kabuğunda bulunan saccharomyces cerevisia denilen maya tomurcuklanıp ekşiyerek aktif hale geliyor. Ancak ekşi maya elde etmek için un ve su da tek başına yeterli.

M.Ö. 2600’lü yıllarda Mısırda keşfedilen ekmek 19. Yüzyılda endüstriyel maya yerini alana kadar geleneksel ekmek mayası olarak kullanıldı. Ekşi maya ekmeğin kabarmasına yardımcı olacak laktik asit bakterileri içerir. Bu bakteriler ekşi mayanın dışında sirke, yoğurt, kefir ve turşu gibi fermente ürünlerde de bulunur. Bu fermantasyon diğer maya türlerine göre daha uzun sürdüğü için terk edilmişti. Ancak günümüzde ise yeniden popülaritesi artmakta.

YARARLARINA BAKACAK OLURSAK

Normal ekmeğe göre daha besleyicidir;

  • Tahıl ekmeğinde doğal olarak potasyum, fosfat, çinko ve magnezyum gibi mineraller bulunur. Ancak bu mineraller fitat (fitrik asit) varlığında tam olarak vücuda yarar sağlayamazlar. Çünkü fitat bu minerallere bağlanarak vücutta emilimi engeller. Ekşi mayada bulunan laktik asit bakterileri ise ekmeğin pH’ını düşürerek fitatların bozulmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki ekşi mayalı ekmek diğer ekmeklere kıyasla fitat içeriği %24-50 daha azdır. Yani kısaca aynı un ve malzemeler kullanılarak yapılmış iki ekmekten ekşi mayalı olan ekmek daha fazla mineral içerir.

 

  • Ayrıca, çalışmalar ekşi maya ekmeğinde bulunan laktik asit bakterilerinin fermentasyon sırasında antioksidanları salgılayabildiğini göstermektedir

 

Sindirimi daha kolay;

  • Tahıllarda bulunan protein türlerinden biri glütendir. Glüten toleransı kişiden kişiye değişir. Bazı kişilerde glüteni sindirirken görünür bir sorun yoktur. Ancak diğerlerinde mide ağrısı, şişkinlik, ishal veya kabızlığa neden olabilir. Ekşi maya bakterileri glüteni oluşturan proteinleri kısmen sindirir. Bu sayede glüten intoleransı olanlar için daha güvenli ve sindirilebilir hale gelir. Ancak glüteni tamamen sindirmediği unutulmamalıdır, çölyak hastalığı olan kişiler ekşi maya içerse bile buğday, arpa ve çavdar içeren ekmeklerden kaçınmalıdır.

 

  • Aynı anda hem prebiyotik hem probiyotik içerir. Probiyotikler bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerdir, prebiyotikler ise bu bakterileri besleyen sindirilemez liflerdir. Her ikisini de düzenli olarak tüketmek bağırsak sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir ve sindirimi kolaylaştırır.

 

Kan şekeri kontrolüne yardımcıdır;

  • Araştırmacılar, ekşi maya fermantasyonun karbonhidrat moleküllerinin yapısını değiştireceğini ortaya koyuyor. Bu durum ise ekmeğin glisemik indeksini azaltır. Glisemik indeks, bir besinin kan şekerini yükseltme durumuna etkisini açıklayan bir skaladır. Glisemik indeksi düşen ekmek, şekerin kan dolaşımına geçme hızını azaltır. Bu sayede kan şekeri kontrolünde etkili olur.
  • Bunun yanında, laktik asit bakteri fermentasyonu sonucunda ortamda organik asitler meydana gelir. Bu organik asitler mide boşaltım hızını geciktirir ve şeker kana daha geç karışmasını sağlar.
  • Yapılan çalışmada 1. Gruba ekşi mayalı ekmek verirlerken 2. Gruba normal mayalı ekmek verilip kan şekerleri ve insülin düzeyleri ölçülmüştür. 1. Grubun kan şekeri ve insülin düzeyleri 2. Gruba göre anlamlı bir şekilde daha düşük bulunmuştur.

EKŞİ MAYA NASIL YAPILIR?

Eğer sıfırdan yapacaksanız biraz zaman ve emek harcamanız gerekir.

1.Gün 1 yemek kaşığı un 1 yemek kaşığı su karıştırılır

2.Gün 2 yemek kaşığı un 2 yemek kaşığı su karıştırılır

3.Gün 4 yemek kaşığı un 4 yemek kaşığı su karıştırılır

4.Gün 8 yemek kaşığı un 8 yemek kaşığı su karıştırılır

5.Gün 16 yemek kaşığı un 16 yemek kaşığı su karıştırılır

6.Gün 32 yemek kaşığı un 32 yemek kaşığı su karıştırılır

7.Gün 64 yemek kaşığı un 64 yemek kaşığı su karıştırılır

  1. Günde maya hazır hale gelir.

Her karıştırma işlemi sonucunda maya 30 dakika oda sıcaklığında bekletilir, daha sonra dolaba kaldırılır.

Eğer hassas tartınız varsa bu işlemleri yapmak daha kolay. Maya ölçülerek her seferinde iki katına çıkarılır. Örneğin mayanız 20 gram ise 10 gram un 10 gram su ekleyerek karıştırmanız yeterli olacaktır.

Burada önemli olan bir diğer nokta ise metal kaşık kullanmamaktır. Ekşi hazırlarken veya kullanılacağı zaman tahta kaşık ile temas etmeli.

EKŞİ MAYA NASIL KULLANILIR VE SAKLANIR?

7-15 gün içinde mutlaka beslenmesi gerekir. Mayaya kendisinin yarısı kadar un ve su eklenir yani iki katına çıkarılır. Oda sıcaklığında 30 dakika beklettikten sonra mayanızın yarısını tekrar çoğaltmak için dolapta saklayabilirsiniz. Diğer kalan yarısını aktif hale gelmesini bekledikten sonra tariflerinizde kullanabilirsiniz.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı