Ekmekteki Büyük Tehlike! Taş Değirmen Unu Alzheimeri Tetikliyor!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Ekmekteki Büyük Tehlike! Taş Değirmen Unu Alzheimeri Tetikliyor!

SAĞLIK

25 Ocak 2021 Pazartesi 10:37:22

Ekmekteki Büyük Tehlike! Taş Değirmen Unu Alzheimeri Tetikliyor!

Çukurova Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sertaç Özer, ekmekte alzheimer tehlikesini vurguladı. Prof. Dr. Özer, alüminyum, silisyum, magnezyum gibi zararlı bileşenler içeren öğütme taşlarının zaman içerisinde una da karışabileceğini, bunun da Alzheimeri tetiklediğini belirterek uyarıda bulundu.

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sertaç Özer, son dönemlerde sıklıkla allerjen olduğu dile getirilen buğdayın genel gıda alerjenlerine bakıldığında Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan listeye göre 7’nci sırada yer aldığını söyleyerek, “Buğdaydan korkmayalım, ekmekten korkmayalım önerilen miktarları aşmadan doğru metotlarla üretilmiş ekmekleri tüketelim” ifadelerini kullandı.

 

UNA KARIŞAN ÖĞÜTME TAŞLARI ALZHEİMERE SEBEP OLABİLİR

Taş değirmenlerde öğütülen undan elde edilen ekmeklerin Alzheimer hastalığını tetikleyebileceğini vurgulayan Prof. Dr. Mehmet Sertaç Özer, “Taş değirmenlerde biri sabit diğeri dönen iki tane taş, buğdayı öğütürken diğer yandan kendileri de ister istemez una karışacaklardır. Akredite laboratuvarlardan alınmış verilerde bu taşların bileşiminde alüminyum, silisyum, magnezyum gibi vücutta birikim yaptıkça Alzheimer’ı tetikleyebilecek birtakım bileşenlerce zengin olduğuna ilişkin pek çok rapor var. Modern valsli değirmenlerde iyi koşullarda üretilen tam buğday unlarını ekşi maya kullanarak uzun süreçlerde fermantasyon yaparak, uygun ortamlarda pişirirsek besleyici değeri yüksek, sindirimi daha kolay ekmekler üretebiliriz” diye bilgi verdi.

 

TAŞ FIRINLARDA KULLANILAN YAKIT TÜRÜNE DİKKAT!

Ayrıca çıplak ateşin olduğu taş fırınlarda pişirilen ekmeklerin tüketirken dikkatli olunması gerektiğine dikkat çeken Prof. Dr. Özer, “Örneğin bazı pide fırınlarında ateş bizzat ekmeğin çok yakınında olabiliyor. Bunları dikkatli ve sınırlı miktarlarda tüketelim. Eğer bu tip fırınlarda kaliteli odun yerine eski kapı, sunta, MDF, mobilya atıkları kullanılırsa, yanı sıra ateş ekmeklere gerekenden daha yakınsa ortamda bulunabilecek özellikle heterosiklik aromatik hidrokarbonlar sağlığımıza ciddi zararlar verebilir. Çünkü bu tip bileşenler istenmeyen ve insan bünyesinde uzun süreçte alındığı takdirde birikim yapabilecek olan maddelerden oluşuyor. Muhtemelen kanserojen etki yaratan bileşenler, sürekli tüketildiği takdirde insan bünyesinde ciddi anlamda olumsuzluk yaratabileceklerdir.” diyerek uyarıda bulundu.

 

“VÜCUDUN İHTİYAÇ DUYDUĞU DÜZEYDE TÜKETELİM”

Beyaz un ve bunlardan yapılan ekmek kesinlikle zararlı bir ürün olmadığını kaydeden Prof. Dr. Özer, ” Tam tane unundan yapılmış ekmeklere göre besin değerleri daha zayıftır. Bundan kaynaklı olarak biz beslenmemizde ekmeği ihmal etmeyeceğiz, ekmeği çıkarmayacağız. Hangi gıda maddesini olursa olsun vücudun tolere edebileceği veya vücudun ihtiyaç duyduğu rakamlardan daha yüksek düzeylerde tüketildiğinde ister istemez bir sıkıntı oluşturacaktır. Dolayısıyla günlük 3 öğünde birer dilim, örneğin bir tam buğday unlarından yapılmış ekmekler tüketilirse sağlıklı bünyelerde iyi bir tercih yapmış oluruz” dedi.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı