Dünya Sağlık Örgütü’nden Aşı Ölümleri Hakkında İlk Açıklama: Koronavirüs Aşısıyla İlişkilendirilmiş Herhangi Bir Ölüm Bildirilmedi!
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dünya Sağlık Örgütü’nden Aşı Ölümleri Hakkında İlk Açıklama: Koronavirüs Aşısıyla İlişkilendirilmiş Herhangi Bir Ölüm Bildirilmedi!

SAĞLIK

22 Ocak 2021 Cuma 12:19:14

Dünya Sağlık Örgütü’nden Aşı Ölümleri Hakkında İlk Açıklama: Koronavirüs Aşısıyla İlişkilendirilmiş Herhangi Bir Ölüm Bildirilmedi!

Dünya Sağlık Örgütü Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Bahadır Sucaklı, bazı ülkelerdeki koronavirüs aşısı olan yaşlıların ölümleriyle ilgili konuştu. Sucaklı, ölümlerin aşıyla bağlantısı olduğuna dair bilimsel bir kanıt bulunmadığını kaydetti…

Bulaşıcı hastalıklarla mücadelede aşının en önemli silahlardan olduğunu vurgulayan Sucaklı, aşının toplumda bağışıklık oluşturup, ağır klinik tabloyu önleyerek hastalıkla mücadelede son derece önemli olduğuna dikkat çekti. Dr. Sucaklı, aşının sınırlı olması nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı’nın öncelik sıralaması belirlediğini hatırlatırken, aşılama sürecinin tamamlanmasının dünyadaki aşı üretim kabiliyetinin genişlemesine bağlı olduğunu bildirdi.

Uzmanı Dr. Bahadır Sucaklı, bazı ülkelerde söylenen ölümlerin aşıyla bağlantısı olduğu konusuna dair bilimsel bir kanıt bulunmadığını söyleyerek “Bu ölümlerin aşı sonrası meydana gelmesinin tesadüfi olarak değerlendirilmesi söz konusudur. Mevcut aşı uygulamaları içerisinde aşıyla ilişkilendirilmiş herhangi bir ölüm DSÖ’ye bildirilmedi” ifadelerine yer verdi.

 

“AŞILANMA BİR YILDAN FAZLA SÜRECEK”

Tüm aşı üreticilerinin bir an önce aşı üretim kapasitesine erişmeleri gerektiğine dikkat çeken Dr. Bahadır Sucaklı, “Aşı üretim kapasitesinin tüm ülkelere yaygınlaştırılması, teknoloji transferinin geliştirilmesi son derece önemli. Yine de tüm aşı kapasitesinin kullanılması bile söz konusu olsa dünya nüfusunun aşılanmasının 1 yıldan daha az bir süre olacağı öngörülmüyor. Dolayısıyla hızlı bir şekilde tüm dünyanın korunabileceği bir aşılama programından maalesef şu anda bahsedemeyeceğiz. Ancak kritik hizmetlerde devam edenlerin ya da yüksek risk altında olanların korunması hastalıkla ilgili ağır hastalık tablosunun ve bununla ilgili de sağlık yükünün azaltılması konusunda sağlık sistemlerine yardımcı olacaktır” şeklinde konuştu.

 

“TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK ZAMAN İÇİNDE OLACAK”

Dr. Sucaklı, aşılamada toplumsal bağışıklığın hastalığın bulaştırıcılığı ile ilgili bir kavram olduğunu belirterek konuşmasına şunları ekledi:

“Pandemik virüsün bulaştırıcılığı ele alındığında aslında yüzde 60’lık bir oranda toplumsal bağışıklığa erişmenin hastalığın yayılımını durdurabileceği ifade ediliyor. Mevcut aşılama hızlarımızla yüzde 60 bağışıklık oranına ulaşabilecek miyiz? Bu biraz aşıların tedariği ve zaman içerisinde uygulanmasıyla ilgili olacak. Ancak tüm dünyada belli ölçüde hastalığın yayılması ve aşılama programlarının ilerlemesi ile beraber toplumsal bağışıklığın zaman içerisinde oluşabileceği öngörülüyor. Belirli bir toplumsal bağışıklığa ulaştığında hastalığın yayılımının artık vaka sayılarını artıracak yönde olmayacağını varsayabiliyoruz. Halen mevcut ülkelerde kullanılmakta olan aşıların ağır hastalığı engelleyici etkileri olduğunu biliyoruz. Ancak bu aşıların hastalığın alınmasında ve bulaştırılmasında ne kadar etkili olduğu konusunda bilgilerimiz henüz yetersizdir. Dolayısıyla mevcut aşılama programıyla ne kadar bir süre içerisinde toplumsal bağışıklığa ulaşılabileceği konusunda aslında henüz bir netlik yok.”

 

“ÖLÜMLERİN AŞIYLA BAĞLANTISI OLDUĞANA DAİR BİLİMSEL KANIT YOK”

Bazı ülkelerde Covid-19 aşısı olan yaşlıların ölümleri üzerine değerlendirme yapan Dr. Sucaklı, “Aşı sonrasında tüm olaylar, durumlar kaydedilerek değerlendiriliyor. Şu ana kadar birçok ülkede milyonlarca aşı uygulaması yapıldı. Milyonlarca aşı uygulanan bir toplumda hayatın doğal akışı gereği olan bütün olaylar aşı uygulamasıyla beraber görülmeye devam edecek. Aşılar uygulandığında milyonlarca kişi içerisinde hasta olanlar, başka hastalık geçirenler, kaza geçirenler, hayatını kaybedenler olacak. Önemli olan bütün bunların aşı sonrasında tespit edilmesi, aşı ile ilişkisinin uzman heyetler tarafından değerlendirilmesi ve buna bağlı olarak da aşıyla ilgili bir tedbir alınıp alınmayacağı konusunda bilimsel kararlar verilebilmesi. Şu ana kadarki ölümlerin aşıyla doğrudan bağlantısı olduğuna dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmuyor. Dolayısıyla bu ölümlerin aşı sonrası meydana gelmesinin tesadüfi olarak değerlendirilmesi şu anda söz konusudur. Ancak zaman içerisinde kanıtlar artar, eğer aşıyla ilişkilendirilen bir ölüm olayı tespit edilirse, buna bağlı olarak aşılama stratejileri değişiklikler gösterebilir. Hâlihazırda mevcut aşı uygulamaları içerisinde aşıyla ilişkilendirilmiş olan herhangi bir ölüm DSÖ’ye bildirilmedi.” diyerek konuya netlik kazandırdı.

 

“HERKES AŞISINI RAHATÇA VURDURABİLİR”

Aşı sonrası meydana gelen olayların çok yakından takip edildiğini ve incelendiğini vurgulayan Sucaklı, vatandaşların aşıyı güvenle yaptırabileceklerini ve aşıda güvenilirlik sorununun olmadığını belirtti.
Dr. Sucaklı, güvenilirlik sorunu olması halinde bilimsel heyetlerin tespit ettiğini, aşı uygulamalarını da durduğunu ifade ederek, aşıların güvenilir olduğunu ve tüm vatandaşları aşılama uygulamalarına tam ve güvenle katılımlarını gerçekleştirmeleri gerektiğini vurguladı.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı