Dr. Savaş’tan Çarpıcı İddaa: Koronavirüs Salgını Haziran 2024’e Kadar Sürecek
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dr. Savaş’tan Çarpıcı İddaa: Koronavirüs Salgını Haziran 2024’e Kadar Sürecek

SAĞLIK

29 Aralık 2020 Salı 12:19:32

Dr. Savaş’tan Çarpıcı İddaa: Koronavirüs Salgını Haziran 2024’e Kadar Sürecek

Koronavirüsün mutasyona uğramasının ardından salgının seyri tüm dünya tarafından merak edilir oldu. Dünyada 1 milyon 700 binden fazla insanın ölümüne sebebiyet veren virüsün, mutasyona uğramasının ardından merak edilenleri, Dr. Savaş anlattı…

Korona virüs ile mücadele tüm dünyada hızla devam ederken, virüsün mutasyona uğraması büyük endişeye sebep oldu. Mutasyona uğrayan virüs sebebiyle, ülkemizde, İngiltere, Güney Afrika, Hollanda ve Danimarka’ya uçuşlar yasaklandı.

Bir dönem Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Direktörlüğü’nde de görev alan Dr. Serdar Savaş, “Virüs mutasyona uğradı. Bu beklenen gayet doğal bir durum. Mutasyona uğraması, bulaşıcılığı üzerinde oldukça etkili oldu. Maalesef bu virüs artık daha kolay bulaşmaya başladı. Hastalığın seyri üzerinde bir etkisi yok. Aşılardan etkilenmek konusunda bir farklılık yok. Yine aynı aşılar kullanılacak” dedi.

 

“ÇİN’DEN GELEN AŞILARA GÜVENMİYORUM”

Virüsün farklı bir mutasyonun tehlikeli olabileceğini, ancak şu anda sorunun sadece yayılma hızının artmasıyla ilgili olduğunu vurgulayan Savaş, asıl önemli olanın aşıya ulaşmak olduğunu belirterek şu söylemlerde bulundu: “Aslında bizim hayatımızı çok farklı bir şey yok. Korunmamıza aynen devam edeceğiz. Fakat aşı meselesi çok önemli. Aşıyla ilgili Türkiye’nin, korumakta etkili olan, yan etkisi bulunmayan ve güvenilir aşıya ulaşması lazım. Öyle bir aşıya henüz ulaşabilmiş değiliz.”

Faz 3 çalışmaları henüz tamamlanmayan aşılara güvenmediğini belirten Savaş, “Çin’den SinoVac’tan ithal edilen aşı hakikaten ne olduğu belli olmayan bir aşı. Kovaks’a katılmadı, Kovaks neydi. Haziran Ayı’nda kurulan 192 ülkenin katıldığı, kaliteli aşıyı doğrudan üreticisinden ucuza almak için kurulan bir işbirliği organizasyonuydu. Buna katılmadı. Bu aşıların güvenilir olduğuna inanmıyorum. Çünkü faz-3 çalışmaları yapılmadı. Şu anda mesele virüsün mutasyonundan ziyade aşı meselesi” diyerek belirtti.

 

“TAM KAPANMA EKONOMİK ANLAMDA MÜMKÜN DEĞİL”

Dünya’da geliştirilen aşılar arasında, Pfizer / BioNTech, Oxford Üniversitesi ve AstraZeneca ve Moderna tarafından sunulan aşıların kaliteli olduğunu belirten Dr. Savaş, RNA merkezli aşılarda, corona virüsün dış protein yapısının vücuda tanıtıldığı ve savunma mekanizmasının bu proteini düşman olarak tanımasının sağlandığını ifade etti.
Dr. Savaş, salgının engellenmesi için 28 günlük tam kapanma ve aşının gerekli olduğunu ancak bunun ekonomik anlamda mümkün olmadığını vurgulayarak, “Bunun sosyal maliyeti çok yüksek olur. Fakir fukarayı mahveder, Eğer insanlara geçinecekleri kadar bir para verilse bu mümkün olurdu. Ne yazık ki ekonominin hali ortada” dedi.
Pandemi süreciyle ilgili alınan tedbirlerin de yetersiz olduğunu belirten Dr. Serdar Savaş, “Ocak, Aralık’tan, Şubat’ta Ocak’tan daha kötü olacak” diyerek; pandeminin, Haziran 2024’te son bulacağını öne sürdü.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı