Dikkat! Yeni Bir Virüs Alarmı Daha. Bilim İnsanları, Ölüm Oranı Yüzde 75’i Bulan Yeni Bir Salgına Karşı Uyarıda Bulundu
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dikkat! Yeni Bir Virüs Alarmı Daha. Bilim İnsanları, Ölüm Oranı Yüzde 75’i Bulan Yeni Bir Salgına Karşı Uyarıda Bulundu

SAĞLIK

23 Şubat 2021 Salı 08:58:26

Dikkat! Yeni Bir Virüs Alarmı Daha. Bilim İnsanları, Ölüm Oranı Yüzde 75’i Bulan Yeni Bir Salgına Karşı Uyarıda Bulundu

Koronavirüsle mücadele tüm dünyada devam ederken bilim insanları, ölüm oranı yüzde 75’leri bulan yeni bir salgını tetikleyebilecek Nipah virüsü tehlikesi konusunda uyardı. Nipah virüsü koronavirüsden daha fazla insanın ölümüne sebebiyet verebilir…

İngiliz The Sun gazetesinin haberine göre, ABD’deki Kentucky Üniversitesi’nin Moleküler ve Hücresel Biyokimya Bölümü Başkanı Dr. Rebecca Dutch, Nipah virüsünün (NiV) bir sonraki salgına ‘kesinlikle’ neden olabileceğini, bu virüsün ölüm oranının yüzde 45 ila 75 arasında değişebildiğini ve bunun Kovid-19’daki orandan çok daha yüksek olduğunu belirtti.

“ON MİLYONLARCA İNSAN ÖLEBİLİR”

Çevreci yazar ve hayvan kaynaklı hastalıklar uzmanı John Vidal, insanlığın Kara Veba çapında yeni bir pandemiyle karşı karşıya kalabileceğini öngörerek, “Hava yolculuğunun ve küresel ticaretin yaygınlığı dikkate alındığında, virüs haftalar içinde semptomsuz taşıyıcılar aracılığıyla tüm dünyaya yayılabilir ve ülkeler sınırları kapatıncaya kadar on milyonlarca insanı öldürür” değerlendirmesinde bulundu.

45 GÜNLÜK KULUÇKA SÜRESİ OLABİLİR

Şiddetli beyin ödemi, nöbetler ve kusma, Nipah virüsü hastalığının semptomlarından sadece bazıları. Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre hastalık semptomsuz seyredebiliyor, ayrıca ciddi solunum problemlerine ve ensefalite (beyin iltihabı) yol açabiliyor.

Nipah’ın kuluçka süresinin 45 güne kadar uzayabilmesi, bu süre zarfında bulaşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğinin bilinmiyor olması bilimcileri endişelendiriyor.

HEM YARASALAR HEM DOMUZLARDAN BULAŞIYOR

Nipah hem yarasalar hem de virüslü mango yiyen domuzlar tarafından insanlara bulaşabiliyor. 1999’da virüs nedeniyle, salgını önlemek amacıyla bir milyondan fazla domuz itlaf edilmişti.

DSÖ’nün insanlık için en tehlikeli virüsler listesine dahil ettiği Nipah virüsünü önleyebilecek aşı ya da tedavi edebilecek ilaç henüz yok. İlaç şirketleri, virüsü tedavi edebilecek ilaç geliştirmeye yönelik henüz bir proje sunmuş değil. Nipah’a karşı semptomatik yoğun tedavi kullanılıyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı