Dikkat! Yeni Bir Felaket Kapıda. Yeni Bir Sıtma Sineği Paniği Yaşanabilir
Bizimle iletişime geç
Haberlerim

Haberlerim

Dikkat! Yeni Bir Felaket Kapıda. Yeni Bir Sıtma Sineği Paniği Yaşanabilir

SAĞLIK

1 Şubat 2021 Pazartesi 10:47:17

Son Güncelleme: 01/02/2021 10:47:52

Dikkat! Yeni Bir Felaket Kapıda. Yeni Bir Sıtma Sineği Paniği Yaşanabilir

Etiyopya’nın şehirlerinde yaygın olarak görülen yeni bir sıtma sineği türünün varlığı ülkede panik yarattı. Uzmanlar konuyla ilgili önlem alınamazsa tüm kıtanın enfeksiyon riskiyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Hollanda’daki Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi ve Etiyopya Armauer Hansen Araştırma Ensitüsü’nün ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırmada Afrika’da yeni bir sıtma sineğini ortaya çıktığı açıklandı.

Yakın zamana kadar Afrika kıtasında gözlemlenmeyen bir sinek türünün Etiyopya’nın şehirlerinde yaygın olarak görülmesi ülke ve kıtada paniğe sebebiyet verdi. Hollanda’daki Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi ve Etiyopya Armauer Hansen Araştırma Ensitüsü’nün bulgularına göre yeni böcek türünün kentlere girişiyle birlikte şehirlerde yaşayanlar için de sıtma riskinin yakında artabileceği belirtildi.

“ASYA SİNEĞİ YEREL SITMA PARAZİTLERİNE DAHA DUYARLI”

Nijmegen Radboud Üniversitesi Tıp Merkezi Tropikal Bulaşıcı Hastalıklar Epidemiyolojisi Profesörü Teun Bousema da konuyla ilgili olarak, “Bu sebeple Etiyopyalı sıtma hastalarının kanıyla sivrisinek besleme deneyleri yaptık” açıklamasında bulundu.

Bousema , “Yerel sıtma parazitinin yeni sivrisinekte gelişip gelişemeyeceğini tespit etmemize imkan tanıdı” diyerek sözlerine şöyle devam etti: “Şaşırtıcı şekilde, Asya sivrisineğinin, Etiyopyalı sivrisinek kolonimize nazaran yerel sıtma parazitlerine daha duyarlı olduğu açığa çıktı. Bu sivrisineğin, iki ana sıtma türü için son derece etkili bir yayıcı olduğu anlaşılıyor.”

“SİVRİSİNEK YAYILIMINI ÖNLEMELİYİZ”

Etiyopya’daki Addis Ababa Üniversitesi’nden Dr. Fitsum Tadesse, araştırmanın söz konusu türlerinin saldırgan bir yaklaşımla canlıları hedef aldığını belirtti. “Ancak hızlı hareket edebilirsek, kıtadaki diğer kentsel alanlara yayılımı önleyebiliriz” diyen Dr. Tadesse, “Sivrisinek larvalarını şu an oluştukları bölgelerde hedef almalı, havalimanı ve deniz limanı gibi yerler üzerinden uzak yerlere sivrisinek yayılımını önlemeliyiz. Bu başarısız olursa, kentsel sıtma riski Afrika’nın geniş bölgelerinde artış gösterecek” diyerek uyarıda bulundu.

İKİ KENTTE GÖRÜLDÜ

Hindistan’daki başlıca sıtma sivrisineği olan Anopheles stephensi türü kadar tehlikeli olduğunu ifade eden araştırmacılar, bu böcek türüne Etiyopya’daki şehirlerin yanı sıra Sudan ve Cibuti kent merkezlerinde de rastlandığını duyurdu. Afrika sivrisineklerinin çoğu kırsal bölgelerde ürerken, Anopheles stephensi özellikle temiz su içeren kaplarda iyi çoğalıyor.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ UYARMIŞTI

Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dünya Sağlık Örgütü, 2019’da işgalci türlere ilişkin olası riskler hakkında uyarıda bulunarak yeni türlerin genetik arka planının birçok böcek ilacı sınıfına dirençli olması sebebiyle “kontrol altına alınmaları konusunda muhtemel zorluklar bulunduğunu” vurgulamıştı.
İnsanlara sıtma bulaştırabilen yaklaşık 60 sivrisinek türü bulunurken, yılda 400 bin kişi sıtmadan hayatını kaybediyor.

Devamını Oku
Yorum yapmak için tıkla

Bir cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı